Czarny nylon w kuchni

Przybory kuchenne z czarnego nylonu, wiele lat temu, stanowiły nie lada atrakcję, były znakiem nowoczesnego designu i takim powiewem z miłego Zachodu.

Łyżki, cedzaki, sitka i łopatki dostępne cenowo, wygodne, estetyczne, lekkie, dobrze zaprojektowane nadal są popularne w Polskich kuchniach. A czy wiemy, że pod wpływem wysokiej temperatury, podczas przygotowywania potrawy, mogą okazać się toksyczne?

Są kraje, w których już zakazano sprzedaży chińskich przyborów kuchennych z czarnego nylonu np. w Holandii.

Przybory kuchenne z czarnego nylonu mogą szkodzić zdrowiu

W 2010 roku, duńscy naukowcy wykazali, że pod wpływem podwyższonej temperatury – np. podczas mieszania gotującej się potrawy łyżką z czarnego nylonu, odcedzania ugotowanych warzyw przez nylonowe sitko lub przesuwania smażących się kotletów nylonowymi przyborami, akcesoria te wydzielają – między innymi – bardzo toksyczny i rakotwórczy związek o nazwie metylenodianilina (4,4-MDA),  który przedostaje się do żywności, którą później spożywamy. Ilość uwalnianego się w ten sposób 4,4-MDA przekracza dopuszczalną – rzekomo bezpieczną dla zdrowia konsumentów wartość - nawet o 10 000 razy! Jest to bardzo niebezpieczna ilość rakotwórczego 4,4-MDA, która z czasem może wywołać u konsumentów bardzo poważne choroby.

Unia Europejska oficjalnie ostrzega konsumentów przed szkodliwym wpływem na zdrowie przyborów kuchennych z czarnego nylonu. Substancja 4,4-MDA znajduje się obecnie na oficjalnych listach substancji prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi.

Jeśli jesteście bardzo przywiązani do przyborów kuchennych z czarnego nylonu i tylko takie pasują do Waszego wystroju, zwróćcie uwagę, czy posiadają atest bezpieczeństwa i pochodzą od absolutnie pewnego producenta. Przybory z bazaru, z przypadkowego źródła, z całą pewnością lepiej usunąć z kuchni i po prostu wrzucić do żółtego worka na odpady segregowane.

Na rynku mamy przecież szeroki wachlarz przyborów drewnianych i ze stali nierdzewnej. Wszystkie te akcesoria są w przystępnych cenach i bezpieczne.

Pod rozwagę i zachęcam o zadbanie o własne zdrowie!

Im mniej czynników szkodliwych wokół nas, tym mamy większe szanse na słoneczną starość!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >