Czosnek – kolejna perełka na naszym stole

Czosnek – na stoiskach warzywnych widzimy małe główeczki, nieco większe i bardzo duże, takie dorodne. Sprzedawcy często zapewniają, że cały towar pochodzi z naszych polskich upraw, ale my wiemy swoje, wiemy, który jest najlepszy i najbardziej aromatyczny i po którą główkę sięgnąć.

Czosnek możemy spożywać jako świeży, suszony, liofilizowany, sproszkowany lub kapsułkowany. Najcenniejszy, najbardziej aktywny jest świeży, rozdrobniony przed spożyciem. Poddany obróbce termicznej, a więc gotowaniu, smażeniu, duszeniu traci swoje właściwości bakteriobójcze, zachowuje jednak aktywność przeciwgrzybiczą i działa jako antyutleniacz, nadal przeciwdziała arteriosklerozie, starzeniu się i nowotworom.

Jedzmy więc czosnek, ale co za dużo to też niezdrowo! – Jest to silnie działające lekarstwo i charakterystyczna, aromatyczna przyprawa. A więc z umiarem!

Zaleca się spożywanie profilaktyczne w chłodnym okresie roku, codziennie jeden jego duży ząbek, przegryzając zieloną natką pietruszki, listków mięty, tymianku, selera czy też jabłkiem, w celu eliminacji nieprzyjemnego zapachu i troski o samopoczucie współmieszkańców. Świeże ząbki czosnku ściera się, kroi lub miażdży, spożywa z dodatkiem mleka, miodu lub cytryny.

Jeśli ktoś nie lubi jego ostrego smaku, może łykać olejowy wyciąg z czosnku w postaci kapsułek. Przeciwwskazaniem do stosowania świeżego czosnku są ostre nieżyty żołądka i jelit, choroby wątroby, skłonność do niskiego ciśnienia krwi i cukru oraz okres karmienia piersią.

 A co wspólnego ma czosnek niedźwiedzi z niedźwiedziem?

 

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) – należy do tej samej rodziny co dobrze nam znana biała, pospolita główka czosnku. Rośnie dziko na terenie Europy, Turcji i na Kaukazie, jest też uprawiany w innych regionach.

Naturalnie rośnie w wilgotnych i cienistych lasach liściastych. Roślina objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową od 2004 r.

Czosnek niedźwiedzi ma podobne własności lecznicze jak czosnek pospolity i inne gatunki czosnków. Jeśli ma być stosowany do pobudzenia procesów trawiennych, to najlepiej jest go zebrać na początku pory kwitnienia. Jest jednym z najskuteczniejszych środków stosowanych w zwalczaniu drożdżaka (Candida albicans), siejącego spustoszenie w przewodzie pokarmowym, stwarzając zagrożenie grzybicą w całym organizmie. Spożywany go w postaci suszu lub nalewki. Jest pozbawiony charakterystycznego zapachu. W czosnku niedźwiedzim stwierdzono wysoki poziom żelaza, które jest dobrze przyswajalne i nie powoduje zaburzeń żołądkowych ani zaparć.

Czosnek niedźwiedzi można stosować jako cenny składnik wiosennych zup (zastosowanie popularne do dzisiaj w Rosji), można też dodawać do sałatek i kisić oraz marynować w oliwie (przysmak w Niemczech).

Sięgajmy po te nasze polskie czosnkowe perełki jak najczęściej – szczególnie teraz, kiedy robi się chłodno. A więc na zdrowie!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: rośliny, warzywa