Ciało i umysł - jedna całość

 Ze zdrowym żywieniem związany jest cały nasz organizm, nie tylko ciało, ale i umysł oraz emocje. Aby zmiana była możliwa, musimy najpierw zmienić swoje myślenie. Człowiek jest psychofizyczną całością, dlatego też najistotniejsza dla naszego zdrowia jest homeostaza. Oznacza ona dynamiczną stabilność organizmu, pomimo zachodzących w nim zmian. Nie możemy więc rozpatrywać diety jako odrębnej części związanej z naszym ciałem.

Troska o zdrowie psychiczne polega na podejmowaniu odpowiednich działań, by zachować dobre, stabilne samopoczucie, mimo zachodzących zmian i czasem niepomyślnych wydarzeń życiowych. Będzie w tym obszarze mieściła się zarówno stabilizacja psychiczna, dążenie do aktywności fizycznej, jak i utrzymanie prawidłowej (zdrowej) masy ciała. Troska ta dotyczy wszelkich decyzji podejmowanych przez nas i dotyczących naszego szeroko pojętego zdrowia psychosomatycznego. Podejmując decyzję o rozpoczęciu diety, weźmy po uwagę wszystkie aspekty naszego życia, bo zmiana dotyczyć będzie ich wszystkich.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny 

Jak utrzymać motywację?

Podczas wyboru odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej powinniśmy umieć dostrzegać korzyści płynące z takiej zmiany zachowań żywieniowo-aktywnościowych. Istotne jest wsparcie psychoterapeuty, ponieważ najistotniejsze jest tutaj zwiększanie motywacji do zmian dotychczasowego trybu życia. Ważne jest również monitorowanie naszych indywidualnych trudności i wynikających z nich nieadekwatnych zachowań – np. podjadania, czy też szybkiego rezygnowania ze zdrowego żywienia. Jedynie taki złożony, holistyczny cel pozwala na osiąganie założonych planów. Musimy wiedzieć, że zmiana żywienia, a więc trybu życia, często wiąże się z przeorganizowaniem całego dotychczasowego życia rodzinnego. 

Podczas zmiany     

Pamiętamy, że zmiana wiąże się z kryzysami i nie bójmy się ich. Warto jednak wiedzieć, skąd one się biorą. Jeśli znamy swój organizm i słuchamy swojego ciała, wiemy, że sięgamy po „zakazane” jedzenie np. w sytuacjach stresowych, bądź ze zwykłego lenistwa, kiedy nie chce nam się przygotować jedzenia i sięgamy po to gotowe, często niezbyt zdrowe. Jeśli jednak dopadł nas kryzys i sięgnęliśmy po czekoladę, bądź daliśmy sobie spokój z ćwiczeniami, nie poddawajmy się od razu. Potraktujmy to jako nauczkę na przyszłość, wsłuchajmy się w siebie, pamiętając, że bez kryzysu zmiana nie jest możliwa.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >