Młodzi ważą za dużo!

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia aż 10 procent dzieci i młodzieży na świecie, w wieku od 5 do 17 lat dotkniętych jest nadwagą lub otyłością.

Problem dotyczy głównie rodzin gorzej wykształconych o niskich dochodach. Pomijamy oczywiście skrajne ubóstwo i rejony głodu na świecie. Jeśli liczba dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością będzie rosła w tym tempie jak w ostatnim okresie, to do 2025 r. na świecie będzie 177 milionów 5 - 17 latków z nadwagą oraz 91 milionów z otyłością.
W 2025 r. ok. 12 milionów dzieci będzie miało nieprawidłową tolerancję glukozy, 4 miliony zachoruje na cukrzycę typu II, 27 milionów będzie miało nadciśnienie, a u 38 milionów dojdzie do stłuszczenia wątroby.
 
Prognozy są zatrważające. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie nadwaga i otyłość dotyka przeciętnie jedną trzecią chłopców i jedną piątą dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat. Jest to najbardziej powszechna choroba przewlekła wśród populacji dzieci w wieku szkolnym.
 
Otyłość młodzieży. Najnowsze badania prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia objęły swoim zasięgiem 11-, 13- i 15-latków w 42 krajach Europy. Średnie występowanie otyłości wśród badanych grup, wyniosło 4 procent. Pomiędzy poszczególnymi krajami występują jednak spore różnice.
- najmniej otyłych nastolatków było wśród 15-letnich dziewczynek na Ukrainie (0,7%),
- najwięcej otyłych nastolatków było wśród 11-letnich chłopców w Macedonii (14 %)
- najniższy odsetek otyłych wśród wszystkich badanych grup odnotowano w
Holandii i Norwegii.
 
Ale... popatrzmy na dzieci w tych krajach. Z moich obserwacji - aktywność fizyczna to ich codzienność. Niezależnie od pogody, szczególnie w Holandii, cały rok jeżdżą na rowerach, grają w piłkę, ćwiczą w plenerowych siłowniach. Dzieciom do szkoły wolno przynieść do picia wodę, a nie słodkie napoje i soczki, zakazane są też słodycze. Szczupłe i wysportowane, z reguły, są dzieci rodzimych Holendrów. U dzieci imigrantów, szczególnie z krajów arabskich i ogólnie afrykańskich częściej występuje nadwaga i otyłość.
 
Ogólnie, w całej Europie jest więcej otyłych chłopców niż dziewczynek. W latach 2002 – 2014 w kilku krajach Europy (m. in. Polska, Łotwa, Estonia, Rosja) odnotowano stały, znaczący wzrost odsetka nadwagi u jednej lub obydwu płci we wszystkich grupach wiekowych. Korzystne zmiany odnotowano jedynie w Norwegii,gdzie znacząco spadła ilość otyłych 13-letnich chłopców. W Hiszpanii  mniej jest otyłych 11-latek, ale więcej wśród 13- i 15-latek.
 
Główne przyczyny otyłości wśród nastolatków jak pokazuje raport Światowej Organizacji Zdrowia:
1. Słodzone napoje.
Dzieci jak i młodzież jedzą zdecydowanie za dużo fast-foodów i litrami piją słodzone napoje. Aż 19 procent badanych codziennie spożywa słodzone napoje. Najwięcej pije się ich codziennie na Malcie (aż 37 proc. młodych), a najmniej w Finlandii (3 proc.). Ma to pewnie też związek z klimatem i temperaturą otoczenia. Codzienne spożywanie tylko jednej szklanki słodzonego napoju (330 ml) to dostarczenie do organizmu dodatkowo w ciągu roku kilkunastu kilogramów cukru! Codziennie wypita jedna szklanka soku pomarańczowego, ze względu na dostarczaną fruktozę, zwiększa zapadalność na dnę moczanową.
2. Warzywa i owoce wciąż spożywane są w zbyt małych ilościach.
Zadanie arcytrudne do zrealizowania – namówić mniejsze i większe dzieci do spożywania warzyw i wytłumaczenie im, że żółty ser i ketchup to nie wszystko. W ostatnich latach nastąpił wzrost ilości spożywanych warzyw i owoców, ale wciąż jest to znacznie mniej niż zalecane pięć porcji dziennie (400 gramów). W 2014 roku jedynie 38 proc. nastolatków w Europie spożywało codziennie owoce, a 36 proc. warzywa. Zdecydowanie więcej warzyw i owoców je młodzież z rodzin lepiej sytuowanych.
3. Zbyt niska aktywność fizyczna.
WHO zaleca codzienną umiarkowaną, a nie intensywną, aktywność fizyczną, która powinna trwać 60 minut. Pod tym względem znacznie lepiej wypadają chłopcy. Tylko 15 proc. młodych Europejek uprawia aktywność fizyczną na wymaganym poziomie, podczas gdy wśród chłopców odsetek ten sięga 25 proc. Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży spada z wiekiem.
4.Siedzący tryb życia.
Młodzi ludzie spędzają około 60 proc. swojego dnia siedząc. Poza tym, że rzeczywiście mają więcej zajęć pozalekcyjnych typu nauka języków obcych, to nie ukrywajmy, że bardzo dużo czasu zabierają im gry komputerowe i szperanie w internecie. Aż ponad 80 procent 15-letnich chłopców i 70 proc. dziewczynek w tym wieku spędza przed ekranem komputera czy tabletu ponad dwie godziny dziennie. Długość czasu spędzanego przed komputerem ma zdecydowaną tendencję wzrostową.
 
Otyłość a zwiększone zagrożenie chorobami, zwiększa ryzyko rozmaitych chorób i problemów zdrowotnych:
- stłuszczenia wątroby,
- astmy,
- schorzeń układu szkieletowo-mięśniowego i ortopedycznych z powodu przeciążenia,
- bezdechu sennego,
- nadciśnienia,
- nieprawidłowej tolerancji glukozy, insulinooporności
- cukrzycy typu 2.
- chorób nowotworowych
- innych
 
Otyłość przyczynia się do problemów psychologicznych:
- dzieci otyłe mogą mieć kłopoty z funkcjonowaniem w społeczeństwie.
- dzieci w grupie źle przyjmują odmienność. Takie dzieci mają problem, by obronić się przed nękaniem i dręczeniem przez rówieśników. Zjawisko to nie występuje zawsze, ale jest dosyć częste.
- większość młodych nie wyrasta z problemu otyłości. Badania pokazują, że czterech na pięciu otyłych nastolatków będzie dalej miało problemy z wagą w wieku dorosłym.
 
Otyli rodzice z reguły mają otyłe dzieci. Mówimy, że zawiniły geny. Ale... kiedyś chodziłam z moim psem na szkolenie psa towarzysza. Treser - instruktor powiedział nam wtedy, że otyły właściciel zawsze ma otyłego psa. I tak było i w naszej grupie szkoleniowej. Czy tutaj też mamy winić geny? W sumie pies to członek rodziny! Chyba jednak raczej powinniśmy się przyjrzeć sposobowi odżywiania i naszej aktywności fizycznej!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >