Schemat – sposób myślenia i działania

Jeśli czujemy trudne emocje, tym bardziej tkwimy w schemacie. Są osoby, które sobie znacznie szkodzą poprzez stosowanie wyuczonych schematów. Osoby takie mogą działać na zasadzie błędnych kół – rodzice mnie odrzucali, musiałem walczyć o swoje.

W dorosłym życiu ciągle jestem odrzucany. Dopiero później zauważam, że sam to sobie robię, że funkcjonuję w jakimś schemacie, który jedynie potwierdza moje przekonanie na swój temat. Co z tego, że towarzyszą temu tak negatywne emocje? Zawsze są to emocje dobrze znane i jest olbrzymi opór przed zmianą. Boimy się poczuć coś, czego nie znamy.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

Czy można zmienić swoje schematy?

Oczywiście. Schemat jest jedynie sposobem działania i sposobem interpretowania rzeczywistości, jaka nas otacza. Jest więc w sferze poznawczej, możemy go ogarnąć rozumem, a więc mamy na niego wpływ. Podstawą jest bowiem zrozumienie, poznanie. Jeśli  już wiem, że funkcjonuję w destruktywnym schemacie, wiem skąd mi się on wziął, jestem w stanie nad nim zapanować, bo mogę dopuścić do siebie myśl o zmianie i zadecydować, czy taka zmiana mi coś da, czy będę mogła coś zmienić. Oczywiście, wiąże się to z olbrzymim lękiem, bo jeśli całe życie żyłam w czymś, boję się z tego wyjść, mimo, że jest to dla mnie destruktywne. Jednak warto podejmować takie ryzyko. Okazuje się wówczas, że strach ma wielkie oczy, a na zmianie udało mi się zyskać dużo więcej niż stracić, gdybym dalej tkwiła w danym schemacie.

Schemat – sposob myslenia i dzialania

Pamiętajmy, że zmiana nigdy nie jest łatwa. Pewnie też ciężko będzie samemu zobaczyć destruktywne schematy, w jakich funkcjonujemy. Potrzeba do tego lustra – dobrym będzie terapeuta. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >