Akro-joga, czyli joga w duecie

Jeżeli nigdy nie interesowały cię tak spokojne i harmonijne ćwiczenia jak joga, może teraz zmienisz zdanie. Od pewnego czasu coraz częściej słyszy się o jodze w parach, czyli o akro-jodze. Czym różni się od tradycyjnej? Akro-joga oderwie cię od ziemi…

Czym jest akro-joga?

„Nazwa »akro-joga« wskazuje, że zajęcia te są połączeniem jogi i akrobatyki. Oprócz tych dwóch podstawowych praktyk w ćwiczeniach uwzględnia się jeszcze niezwykle istotny masaż tajski, który wprowadzany jest pod koniec zajęć jako relaksacja. Wcześniej jednak, po odpowiedniej rozgrzewce bogatej w ćwiczenia wzmacniające i oswajające z bezpośrednim kontaktem z drugim człowieka, następuje część główna, w której wykonywane są odpowiednie figury. W akro-jodze wyróżniamy trzy »funkcje«, które możemy pełnić: base, czyli człowiek – podstawa, która stanowi fundament danej pozycji; flyer – latający, to osoba znajdująca się na górze w konkretnej pozycji; lub spotter – asekurujący i czuwający nad poprawnym rozpoczęciem i dalszym przebiegiem danego ćwiczenia”. (www.life4style.pl)

Akro-joga nie tylko dla atletów

Zajęcia akro-jogi są przeznaczone dla wszystkich, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. „Praktyka zwykle zaczyna się od ćwiczeń wprowadzających i przyzwyczajających do kontaktu. Swobodne wejście w kontakt z drugim człowiekiem czasem wyzwala napięcie. A utrzymanie pozycji wymaga zaufania i rzeczywistego czucia, co się dzieje zarówno z własnym ciałem, jak i z ciałem partnera. Dlatego sporo uwagi na początku poświęcamy na proste ćwiczenia wykonywane w kręgu lub w mniejszych grupach, które pozwalają rozluźnić się w kontakcie. Tu zwykle jest najwięcej śmiechu. Ćwiczenia te bazują na asanach znanych z klasycznej hatha jogi zmodyfikowanych w celu płynnego wykonywania ich w grupie czy w parach (partner yoga flow)” – mówi Mirek Kozłowski, nauczyciel jogi metodą BKS Iyengara, ashtanga vinyasa i acro-jogi w Krakowie.

Korzyści z uprawiania akro-jogi:

– odnalezienie wewnętrznej harmonii,

– ukojenie nerwów,

– regulacja funkcjonowania układu trawiennego oraz układu krążenia,

– uspokojenie oddechu,

– kontakt z partnerem,

– lepsze samopoczucie.

Wystarczy trochę zaangażowania i chęci, a efekty ćwiczeń będą zauważalne już po kilku tygodniach.

  

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: joga