Jak zapobiegać skurczom mięśni i jak z nimi walczyć?

Skurcze mięśni to dosyć często spotykana dolegliwość, zarówno wśród osób wytrenowanych, jak i tych mniej aktywnych. Najczęściej dotyczą mięśni podudzi i dopadają nas podczas wysiłku fizycznego, w nocy podczas snu, ale nie tylko.

Przyczyny

Przyczyn uporczywych skurczów mięśni może być wiele, jednak do najczęstszych należą odwodnienie i zmęczenie. Podczas wysiłku fizycznego pocimy się, wraz z potem wydalamy m.in. potas, którego niedobory w organizmie powinno się uzupełniać odpowiednią dietą. Przyczyną może być również niedobór magnezu, sodu lub wapnia – aby to sprawdzić, należy wykonać badanie laboratoryjne krwi. Niekiedy powodem skurczów może być niedobór soli mineralnych, wynikający z nieodpowiedniej pracy układu pokarmowego i zaburzonego wchłaniania w jelitach bądź złego krążenia krwi. Jeśli skurcze mięśni doskwierają Ci w codziennych czynnościach bądź podczas wysiłku fizycznego występują często, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Wybierz pakiet dietetyczny dla siebie

Jak zapobiegać skurczom mięśni? 

Godzinę przed treningiem/ćwiczeniami poleca się wypicie szklanki wody z elektrolitami. Możesz wykorzystać napoje izotoniczne dostępne w każdym większym supermarkecie. Pomoże to w uzupełnieniu zasobów soli mineralnych i witamin jeszcze przed podjęciem aktywności. Jeśli Twój trening trwa dłużej niż 30 minut, poleca się również picie w trakcie treningu. Odpowiednie nawodnienie organizmu to absolutna podstawa! Pij małymi łykami i regularnie. Jest to szczególnie ważne podczas intensywnych ćwiczeń w wysokiej temperaturze, kiedy to nasz organizm bardzo się poci i traci sole mineralne, niezbędne do prawidłowej pracy mięśni. Oprócz tego, pamiętaj o rozciąganiu przed i po treningu. Pozwoli to na utrzymanie prawidłowej ich elastyczności.

Jak walczyć ze skurczami mięśni?

 Jeśli skurcz dopadł Cię podczas wysiłku – nie panikuj! Rozciągnij i rozmasuj bolesne miejsce, odczekaj chwilę i kontynuuj aktywność w wolniejszym tempie. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z ciepłej, rozluźniającej kąpieli bądź przyłóż ciepły kompres na spiętą okolicę. W przypadku kiedy skurcze nawracają, przerwij wysiłek fizyczny. Unikaj przetrenowania i pamiętaj o złotej zasadzie picia 2., a nawet 2,5.l płynów dziennie!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >