Jaki sprzęt wybrać do treningu funkcjonalnego?

Trening funkcjonalny przyciąga coraz większe grono odbiorców. Często siłownia kojarzy się z nudnymi ćwiczeniami i trwającymi wieczność ćwiczeniami kardio. Trening funkcjonalny jest inny! Ćwicząc, za każdym razem możemy korzystać z innego sprzętu, dzięki czemu nie straszna nam nuda i monotonia. Oto kilka propozycji, jak wykorzystać sprzęt do treningu funkcjonalnego.

Pierwsza na myśl przychodzi mi stara i poczciwa (choć teraz wyglądająca nieco inaczej, niż za dawnych czasów) piłka lekarska. Ma ona różną masę i możemy ją dobrać stosownie do naszych możliwości. Na początek dla osób mniej zaawansowanych polecam tę 3 kilogramową. Wachlarz ćwiczeń, jakie możemy zrobić z piłką, jest naprawdę ogromny. Przysiady, wypady, rzuty, podrzuty, przeskoki czy rotacje. Oto cała gama ćwiczeń do wyboru.

Kolejnym świetnym przyborem do ćwiczeń funkcjonalnych jest BOSU. Dość drogi, ale coraz częściej dostępny w siłowniach przyrząd, za pomocą którego możemy ćwiczyć koordynację i mięśnie głębokie jednocześnie. Ma ono kształt połowy dużej piłki gimnastycznej z dodatkową platformą przypominającą step do fitnessu. Ćwicząc korzystamy z obu części. Postawienie BOSU na gumowej połowie sprawi, że zaangażujemy do pracy mięśnie posturalne, ćwicząc równowagę oraz mięśnie tułowia (mięśnie głębokie). Położenie piłki na płaskiej części umożliwi nam wykonywanie między innymi ćwiczeń na mięśnie ramion oraz mięśnie brzucha. Ćwiczenia z BOSU polecane są zarówno sportowcom wyczynowym, jak i osobom wracającym do formy po wszelkich kontuzjach. Trening z tym sprzętem przyczyni się do poprawy koordynacji ruchowej, wpłynie na redukcję tkanki tłuszczowej, a także pozwoli wyrobić nawyk trzymania prawidłowej postawy.

TRX to kolejny, niezbędny sprzęt wykorzystywany w treningu funkcjonalnym. Pod tą nazwą kryje się system taśm wyposażonych w uchwyt. Dzięki temu TRX jest przyborem do ćwiczeń, który możemy wykorzystać w każdych warunkach: na sali treningowej, w domu i w parku. Wystarczy znaleźć miejsce, gdzie nasze taśmy zawisną i wykonać trening. Dzięki regulowanym rączkom, na taśmach możemy ćwiczyć wszystkie partie ciała. Dzięki takiemu treningowi poprawimy siłę, moc i wytrzymałość.

Stawkę zamykają niezastąpione odważniki kulowe Kettlebell. To jedne z bardziej klasycznych przyborów wykorzystywanych w szeroko pojętym treningu siłowym. Nazywane zazwyczaj kettlami, po raz pierwszy ujrzały światło dzienne już w XVIII wieku, a w latach 40. XX wieku, wykorzystywane były przy trenowaniu radzieckiej armii. Ćwicząc systematycznie z tymi odważnikami, możemy liczyć na poprawę dynamiki oraz wytrzymałości, bowiem ćwiczenia są dość wymagające i angażują do pracy dużo grup mięśniowych.

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >