Pokonała anoreksję i fitoreksję - teraz motywuje innych

Zain Saraswati Jamal ma 35 lat i mieszka w Londynie. Jest modelką fitness, aktorką, instruktorką jogi oraz dietetykiem sportowym. Zwalczyła dwie ciężkie choroby i teraz cieszy się z życia i motywuje innych, by dbali o swoje życie i rozwój duchowy.

"Parę lat wcześniej, kiedy nie poświęcała całego życia fitnessowi, chorowała na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję. W najgorszym stadium, przy wzroście 163 cm, ważyła niecałe 38 kilogramów. Zain nienawidziła swojego ciała, a presja publicznych wystąpień i castingów, na które chodziła dzięki zachwyconemu nią agentowi, doprowadziła do skrajnego wyczerpania organizmu, hospitalizacji i długotrwałego leczenia w centrum zaburzeń odżywiania." ¹

Po anoreksji Zain popadła w fitoreksję, co sprawiło, że znowu nie akceptowała swojego ciała.

"Fitoreksja to zaburzenie psychiczne, którego istotą jest przesadna dbałość o sylwetkę, obsesyjne dążenie do bycia „fit”, czyli dążenie do osiągnięcia idealnego, wysortowanego ciała. Osoby cierpiące na fitoreksję uważają, że ich sylwetka nie jest perfekcyjna. W związku z tym, stają się uzależnione od ćwiczeń, dzięki którym mają się pozbyć defektów ciała i osiągnąć ideał sylwetki. Niestety, ten w rzeczywistości nie istnieje, dlatego akceptacja własnego ciała nigdy nie następuje. "² "Ignorowałam swoje wyczerpanie i brak chęci do życia. Trenowałam 5 dni w tygodniu i chociaż nie byłam zadowolona ze swojego ciała, przekonywałam siebie, że mam szczęście, że w ogóle żyję. Uważałam, że mam ciało, które muszę akceptować, chyba, że byłabym gotowa po raz kolejny się głodzić i jeszcze więcej trenować” - zdradza Zain. Dzisiaj moje życie składa się z jedzenia 5-6 odżywczych i smacznych, czystych posiłków, picia 3-4 litrów wody oraz treningu, który trwa maksymalnie 1 godzinę. Ćwiczę 5 lub 6 dni w tygodniu, w zależności od mojego programu, który co miesiąc się zmienia. Nigdy nie myślałam, że będzie to dla mnie możliwe. Codziennie budzę się pełna energii. Kocham swoje ciało (większość dni), a myśl o niejedzeniu lub pomijaniu posiłków, nie przychodzi nawet do głowy - dodaje Zain.

Wszyscy borykamy się z obliczem walki z samym sobą oraz poczuciem bezwartościowości i niepewności. Dzieję się tak, kiedy rzecz, od której jesteśmy nagle odcięci, próbujemy rozpaczliwie jakoś wypełnić. Zachęcam do stworzenia równowagi w swoim życiu i - co najważniejsze - otaczaniem się takimi ludźmi, którzy cię akceptują oraz inspirują - mówi trenerka.

Źródło:

1. www.fitness.sport.pl/fitness/1,147947,18904204,pokonala-anoreksje-i-fitoreksje-teraz-trenuje-joge-i-motywuje.html 2. www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/fitoreksja-obsesja-na-punkcie-bycia-fit_36681.html 3. www.fitness.sport.pl fot. www.zainsaraswatijamal.com

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >