Stwórz w domu własną siłownie

W sklepach z asortymentem sportowym aż roi się od kolorowych przyborów gimnastycznych, które mają pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Wśród nich jest wiele takich, które możesz wykorzystać w zaciszu własnego domu. Jeśli nie lubisz chodzić na siłownię lub nie masz na to czasu, możesz stworzyć ją u siebie! Wybór sprzętu jest ogromy. Na co się zatem zdecydować?

Wszystko zależy od tego, jak dużo miejsca w domu możesz na przeznaczyć na sprzęt i jaki cel chcesz osiągnąć. Jeśli zamierzasz wykonywać tylko ćwiczenia kardio, kup bieżnię lub rowerek. Prawda jest jednak taka, że mało kto ma miejsce na taki dodatkowy i nietani „mebel” . Co innego, jeśli chcesz wzmocnić i lekko wyrzeźbić ciało. Taki trening wykonasz w domu z użyciem przyborów, które później bez problemu schowasz do szafy. Musisz jednak pamiętać, że treningi powinny być regularne, np. 3–4 razy w tygodniu, i wspierane odpowiednią dietą.

Co powinno się znaleźć w twojej osobistej siłowni? Przede wszystkim mata. Jest ona niezbędna podczas wykonywania ćwiczeń w leżeniu. Izoluje, chroni i działa antypoślizgowo.

Taśmy elastyczne i ekspander  – w czasie ruchu pokonuje się opór gumy/taśmy, dzięki czemu ćwiczenia są bardziej efektywne niż podczas zwykłego treningu bez dodatkowego sprzętu. Z gumą można ćwiczyć na wiele sposobów. Fantastycznie nadaje się do treningu nóg, pośladków, rąk i brzucha.

Twister  – jest to przyrząd do ćwiczeń mięśni brzucha, talii, ud i pośladków. Ćwiczenia te nie są trudne. Należy stanąć na talerzu twistera, lekko ugiąć nogi w kolanach i wykonywać skręty bioder. Dzięki prostocie ćwiczeń na twisterze, w trakcie takiego treningu można np. oglądać telewizję.

Skakanka – świetna alternatywa dla treningu kardio. Na rynku istnieje wiele rodzajów skakanek. Można je kupić w sklepie z zabawkami, lecz te bardziej profesjonalne – jedynie w sklepach sportowych. Istnieją skakanki plastikowe, gumowe, skórzane itp. Najlepsze są te lekkie, wykonane z tworzywa sztucznego. Na nich skacze się szybciej niż na tych wykonanych z materiału czy skóry. Można również zakupić skakankę z wbudowanym licznikiem kalorii, czasu i skoków. Regularne treningi ze skakanką poprawiają wydolność, koordynację, a także wzmacniają mięśnie nóg i pośladków.

Hula-hop – do ćwiczeń wybierz takie koło, które waży od 1,5 do 2 kg. Jeśli w domu masz star, dziecięce i duże hula-hop, w celu dociążenia go wsyp do środka ryż lub piasek. W sklepach można znaleźć również koła z wypustkami, tzw. masażerami, należy jednak na nie uważać, ponieważ osoby początkujące i nieprzyzwyczajone do ćwiczeń z obręczą mogą nabawić się przez to siniaków. Regularne kręcenie kołem pomaga wymodelować zgrabną talię i brzuch.

Hantle – najlepiej nadają się do treningu mięśni rąk i pleców, lecz można z nimi wykonywać także ćwiczenia na nogi. W sklepach są dostępne zarówno niewielkie 0,5 kilogramowe, jak i nieco cięższe 2 kg, które w zupełności wystarczą do domowego treningu wzmacniającego.

Piłka szwajcarska/gimnastyczna – świetnie działa na mięśnie pleców oraz znakomicie wzmacnia mięśnie brzucha. Podczas ćwiczeń z piłką, dzięki jej kulistemu kształtowi, zaangażowane są wszystkie główne grupy mięśniowe, przede wszystkim mięśnie brzucha. Spowodowane jest to ciągłą potrzebą zachowania równowagi i stabilizacji ciała. Piłki są wykonane z wytrzymałego, elastycznego i hipoalergicznego tworzywa. Materiał ten jest mocny i wytrzymuje nacisk do 300 kg, więc nie ma obawy, że piłka pęknie podczas ćwiczeń. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na wielkość piłki. Dopasowauje się ją do wzrostu zgodnie z zasadą: średnica piłki 55 cm dla wzrostu 151–165 cm, średnica piłki 65 cm dla wzrostu 166–180 cm.

Stepper – kolejna maszynka, mniejsza od roweru czy orbitreka, przy użyciu której można wykonać trening kardio (spalający tkankę tłuszczową). Stepper jest mały i lekki, więc spokojnie można go przenosić z pokoju do pokoju i ćwiczyć choćby podczas zmywania. Istnieją steppery proste i skrętne, które angażują więcej mięśni. Ćwicząc na stepperze, można poprawić kondycję oraz wzmocnić mięśnie nóg, pośladków i brzucha.

Skośna ławka – wymaga nieco więcej miejsca i raczej nie da się jej schować do szafy, mimo to uważam, że warto mieć ją w prywatnej siłowni. Różne warianty ćwiczeń na ławce doskonale wzmacniają i kształtują mięśnie brzucha.

Agrafka – zwana również „motylkiem”, to przenośny, niedrogi i wielofunkcyjny sprzęt fitness, który kształtuje i wzmacnia wiele grup mięśniowych. Nazwę zawdzięcza swojemu wyglądowi, do złudzenia przypominającemu agrafkę. Przyrząd ten umożliwia wykonanie wielu ciekawych ćwiczeń. Dzięki oporowi, który stawia podczas treningu, wzmacniamy i kształtujemy niemal wszystkie partie mięśniowe.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >