Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa

Powstała ona w okolicy Lidzbarka Warmińskiego. Jest pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Projekt został opracowany przez Instytut Badań Technicznych spółki TPA z siedzibą w Pruszkowie. Testowy odcinek trasy zrealizowała firma Strabag.

Ścieżka dla rowerów zlokalizowana w północnej części Polski (na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie) została wykonana z materiału syntetycznego, który czerpie energię w ciągu dnia z promieni słonecznych i oddaje ją nocą w postaci światła przez 10 godzin. Nie wymaga zastosowania dodatkowych źródeł energii, gdyż jest samowystarczalna i ekologiczna.

Dla zachowania spójności z krajobrazem Mazur (bliskość jeziora) zdecydowano się na świecące na niebiesko luminofory, czyli substancje syntetyczne, która ładują się za pomocą światła dziennego. Celem było zapewnienie bezpieczeństwa podczas komunikacji po zmroku.

Odcinek testowy trasy dla rowerzystów, który świeci w nocy, ma długość 100 metrów i jest szeroki na 2 metry. Jego wykonanie zajęło firmie Strabag 4 dni. Koszt inwestycji wynosił 120 tysięcy złotych.

Projekt TPA jest efektem badań nad wykorzystaniem kolorowej i dającej światło nawierzchni. Spółka zajmuje się również opracowywaniem zapachowych asfaltów, które mają być odpowiedzią na tendencję do dążenia ku ekologii, ekonomii i estetyki w dziedzinie rozwiązań infrastrukturalnych.

Inspiracją do stworzenia świecącej ścieżki rowerowej w naszym kraju był projekt Holendrów, który powstał w minionym roku. Tamtejsza ścieżka została wyłożona kamykami pokrytymi farbą o właściwościach fluoroscencyjnych, jednakże świeciła zaledwie kilka minut.

 

Źródło:fitness.wp.pl

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >