Trening funkcjonalny

Ostatnio bardzo popularne stały się treningi funkcjonalne. Idąc do fitness klubu, jesteśmy zarzucani propozycjami różnych treningów: Pilates, Body Pump, Stretching, Crossfit i popularny ostatnio, a często mylony z Crossfitem - trening funkcjonalny.

Na czym polega trening funkcjonalny i czym różni się od innych rodzajów treningu?

W dużym skrócie trening funkcjonalny, to wszystkie ćwiczenia imitujące nasze naturalne ruchy wykonywane w życiu codziennym, jak choćby wstawanie z łóżka, sięganie po coś z górnej szafki, czy podbiegnięcie po schodach. Lecz przede wszystkim jest to trening pomagający rozwijać poziom naszego przygotowania atletycznego oraz minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. To system ćwiczeń przygotowany nie tylko w oparciu o najnowsze badania, ale także o wieloletnie doświadczenie trenerskie i fizjoterapeutyczne.

Trening funkcjonalny nie bazuje jedynie na ćwiczeniach rozbudowujących masę mięśniową, lecz nastawiony jest na poprawę zdrowia i jakości życia. Polega na doborze progresywnych, wymagających ćwiczeń, dostosowanych indywidualnie do ćwiczącego, dlatego trening funkcjonalny najlepiej wykonywać pod okiem trenera personalnego. W wielu klubach są organizowane zajęcia grupowe pod takim właśnie hasłem, ale idąc na nie warto wziąć pod uwagę, że trening nie będzie spersonalizowany i ukierunkowany głównie na ciebie. Jeżeli więc oczekujesz szybszych i lepszych efektów, warto wybrać trenera. Jeżeli twoim celem jest wzmocnić mięśnie i "rozruszać" zastałe kości, bez większych celów wynikowych, możesz wybrać ćwiczenia grupowe.

Koncepcja treningu oparta jest o rozwój neuromotoryczny i zakłada przypomnienie rozwoju ruchowego dziecka. Zawiera fundamentalne wzorce ruchowe jak np. przetaczanie, podpór na przedramionach, klęk podparty, czworakowanie, przysiad, stanie czy chód. Przypomnij sobie teraz, jak po coś na podłodzie sięgają małe dzieci - robiąc przysiad czy zginając się w pół? No właśnie! Dzieci naturalnie robią przysiad, a dopiero z biegiem czasu, jako dorośli, zatracamy tę umiejętność i żeby podnieść coś z podłogi - pochylamy sięMoże to prowadzić do problemów z kręgosłupem, który jest zbytnio uciskany podczas takiego ruchu. Warto więc pamiętać o prawidłowych wzorcach ruchowych, aby długo móc cieszyć się zdrowiem i sprawnością. Takiego podejścia do życia uczy właśnie trening funkcjonalny.

Zalety treningu funkcjonalnego

Trening wzmacnia całe ciało, ale nie powoduje nadmiernej rozbudowy mięśni. Dzięki imitacji często wykonywanych ruchów, zmniejsza ryzyko urazów podczas codziennych aktywności. Poprawia gibkość i koordynację, a dzięki szybkiemu tempu ćwiczeń, zwiększa ogólną wydolność organizmu i poprawia krążenie. Wzmacnia mięśnie głębokie, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy i zapobiega występowaniu bólów kręgosłupa.

 

 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >