Trening zdrowotny potrzebą współczesnego człowieka

Żeby żyć zdrowiej, musimy nauczyć się racjonalnie odpoczywać i uświadomić sobie, że aktywność ruchowa i zdrowy "life style" w dzisiejszych czasach to nie luksus, a życiowa konieczność.

Na przestrzeni ewolucji, człowiek przystosowany był do dużej aktywności fizycznej. Jednak we współczesnym świecie zdecydowanie ją ograniczył i zaburzył przy tym niezbędną do życia i dobrego funkcjonowania równowagę psychofizyczną. Siedzący, przekarmiony i przesycony stresem styl życia współczesnego człowieka, to prawdziwa pożywka dla chorób cywilizacyjnych.

Człowiek, aby nie popaść w choroby, powinien znać granice tolerancji własnego organizmu. Wiedzieć, na ile może sobie pozwolić, jak długo odpoczywać, ile jeść oraz jak trenować, aby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Dużym problemem w dzisiejszych czasach jest siedzący styl życia. Im więcej siedzimy, tym bardziej zmniejsza się nasz dobowy wydatek energetyczny. W ślad za nim powinniśmy ograniczyć ilość spożywanych pokarmów, lecz tak niestety tak się nie dzieje. Masa kolorowych produktów w sklepach przykuwa naszą uwagę, dużo kupujemy, a co za tym idzie - dużo, za dużo jemy.

W życiu dorosłym, gdy naturalny pęd do ruchu zanika (u dzieci jest on bardzo wyraźny), powinniśmy uświadomić sobie, że ruch pomoże nam żyć dłużej i w lepszym standardzie.  Warto więc zastanowić się nad wyborem właściwej dla nas formy ruchu i dążyć do tego, by się w niej spełniać i ulepszać. Nie ulega bowiem wątpliwości, że aktywność ruchowa daje korzystne efekty dla zdrowia. Świadczą o tym liczne badania.

Naukowcy mają kilka metod i wzorów na określenie minimalnego ruchu, który powinien stosować każdy człowiek, aby móc cieszyć się zdrowiem psychofizycznym. Japończycy np. określają to minimum na 10 - 15 tysięcy kroków dziennie, przebytych podczas intensywnego spaceru. Inni autorzy badań uważają że podczas ćwiczeń należy tygodniowo spalać 1200 – 2000 kcal, a z kolei WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca codzienne, 10 minutowe ćwiczenia z intensywnością 80% maksymalnych możliwości. Nie raz możemy spotkać się też z zasadą 3x30x130 czyli trening 3 razy w tygodniu minimum 30 minut z intensywnością 130 uderzeń serca na minutę. Metody nie są istotne. Ważne, że wszystkie zachęcają do ruchu i przekonują o tym, że ma on ogromne znaczenie każdego dnia. Aby więc w pełni cieszyć się zdrowiem i życiem, należy podjąć jakąkolwiek formę treningu zdrowotnego.

Trening zdrowotny jest świadomie kierowanym procesem, polegającym na celowym wykorzystaniu ściśle określonych ćwiczeń fizycznych dla uzyskania efektów psychicznych i fizycznych, przeciwdziałających obniżeniu się możliwości przystosowanych organizmu. Uzyskane efekty fizjologiczne mogą być też ważnym czynnikiem w zapobieganiu lub zmniejszeniu tempa rozwoju szeregu chorób Henryk KuńskiO kożyściach treningu przeczytasz a artykule - Zalety treningu zdrowotnego

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >