Wspinaczka - czy to sport tylko dla silnych i odważnych?

Patrząc na ogromną ścianę z tysiącem wystających, małych "kamyczków", odczuwasz lęk. Masz mdłości na samą myśl o znalezieniu się kilka metrów nad ziemią, przypięta tylko do jakiejś liny? Przełam się i zwalcz swoje uprzedzenia, a zobaczysz, ile radości da ci wspinaczka i towarzysząca jej adrenalina.

Nie ma nic lepszego, niż przezwyciężanie swoich słabości. Zawsze, gdy zrobisz coś, co jeszcze wczoraj wydawało ci się nie do osiągnięcia, rozpiera Cię duma. Tak, tak - cudowne uczucie :). Tak właśnie jest ze wspinaczką. Wiele osób cierpi na lęk wysokości i na samą myśl o niej - czuje strach. Jeśli masz podobnie, powalcz ze swoją słabością i odszukaj najbliższą ściankę wspinaczkową w twojej okolicy. Taka chwila "przyjemności" nie kosztuje dużo, a potrafi poprawić humor na wiele dni :).

Mam słabe ręce - pewnie nie dam rady...

Nic bardziej mylnego! Prawdziwym kluczem do sukcesu są mocne nogi. Podczas wspinania pracują nie tylko ręce, ale całe ciało. Jeżeli ciężar ciała przeniesiemy tylko na ręce, nie utrzymamy się długoWażna jest również odległość od ścianki. Ciało powinno być blisko niej. Barki nieco dalej niż biodra. Istotne jest również to, aby dobrze ustawiać stopy (na zewnątrz) i podczas wchodzenia przypominać pająka.

Boję się, mam lęk wysokości

Osoby mające lęk wysokości, przede wszystkim podczas wchodzenia nie powinny patrzeć w dół. Jeśli to zrobią, prawdopodobnie sparaliżuje ich strach i nie wejdą dalej. Dlatego należy mocno skupić się na celu, czy punkcie do którego zamierzamy dotrzeć i przejść do jego realizacji. Przede wszystkim zaufaj osobie asekurującej (w przypadku osób początkujących proponuję, by był to wykwalifikowany instruktor). Jasna i prosta komunikacja sprawi, że poczujesz się pewniej.

Oto podstawowe komendy, które należy opanować w komunikacji z osobą asekurującą.

- Mogę iść? - pytanie do asekurującego, by sprawdzić czy jest gotowy by ubezpieczać - Możesz iść - odpowiedź asekurującego - Idę - potwierdzenie że zaczyna się wspinaczkę - Daj blok (lub po prostu "blok") - to komenda której należy użyć w każdym momencie gdy poczujesz, że masz dość wspinaczki i chcesz zrobić sobie krótką przerwę lub po prostu ją zakończyć. - Na dół - gdy przyjmiesz pozycję do zjechania w dół

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >