Zrób krótki test i przekonaj się, czy jesteś w dobrej formie!

Czujesz się rewelacyjnie? Wykonujesz wszystkie zadania ruchowe bez większego problemu? Sprawdź swoje mocne i słabe strony. Wykonaj poniższy test, a przekonasz się, czy naprawdę jesteś w dobrej formie.

Na początek sprawdźmy kondycję Twojego serca.

1.       Weź stoper i mierz swój puls przez 15 sekund, a wynik pomnóż przez 4. Otrzymana liczba określi Twój puls w spoczynku = P1

2.       Zrób 30 skłonów tułowia (w leżeniu) w jak najszybszym tempie, w ciągu 45. sekund. Zaraz po tym mierz swój puls przez 10 sekund i pomnóż go przez 6. Otrzymana liczba określa zdolność przystosowania się serca do wysiłku fizycznego = P2

3.       Po wysiłku odczekaj minutę i zmierz swój puls przez 15 sekund, a wynik pomnóż przez 4. Liczba określa zdolność serca do obniżenia pulsu do poziomu spoczynkowego = P3

4.       Wykonaj proste obliczenie (P1 + P2 + P3 – 200) : 10 ; otrzymasz wynik między 0 a 15, który określa wydolność Twojego serca

Jeśli otrzymałaś wynik między 10 a 15, oznacza to, że Ty i Twoje serce szybko się męczycie i koniecznie powinnaś zacząć się ruszać i ćwiczyć!

Jeśli Twój wynik znajduje się pomiędzy 5 a 10, nie jest źle, lecz powinnaś poprawić swoją wytrzymałość.

Natomiast jeśli Twój wynik mieści się między 0 a 5 – gratulacje! Jesteś w świetnej formie!

Siła mięśni brzucha i nóg

1.       Połóż się na podłodze. Nogi ugnij w kolanach, a stopy wsuń pod jakiś mebel lub poproś domowników o przytrzymanie nóg. Ręce oprzyj za głową (nie pleć palców) i wykonaj skłon tułowia, napinając przy tym jak najmocniej mięśnie brzucha.

A – wykonałaś 10-15 powtórzeń – musisz koniecznie wzmocnić mięśnie brzucha.

B – wykonałaś powyżej 15 – jest nieźle, ale nie zapominaj, że narząd nieużywany zanika, więc ćwicz i wzmacniaj mięśnie brzucha cały czas.

2.       Stań prosto i oprzyj plecy o ścianę. Ugnij nogi w kolanach, aby stanąć w pozycji przypominającej siedzenie na krześle. Sprawdź, jak długo jesteś w stanie wytrzymać w tej pozycji.

Akrócej niż minutę – oznacza to, że Twoje mięśnie nóg są mało wytrzymałe. Z pewnością przyda im się trening wzmacniający.

Bpowyżej minuty – Twoje nogi są w dobrej formie, ale... zawsze może być lepiej!

Siła rąk

1.       Złap rękami drążek do podciągania. Zawiśnij na nim swobodnie. Jeśli wytrzymujesz w tej pozycji:

A – mniej niż 3 sekundy – jesteś wyjątkowo słaba! Zacznij ćwiczyć!!!

B – wytrzymujesz ponad 10 sekund – świetnie! Twoje ramiona są silne.

C – utrzymujesz się ponad 10 sekund i to w dodatku tylko na jednej ręce – brawo! Jesteś bardzo silna.

Gibkość (elastyczność mięśni i stawów)

1.       Stań prosto ze złączonymi nogami. Pochyl się do przodu, głowę opuść swobodnie i opuść ręce jak najniżej.

A – Twoje dłonie prawie dotykają podłogi

B – nie możesz opuścić rąk niżej niż za kolana

2.       Klęknij i wyprostuj plecy. Jedno kolano zostaw na podłodze, drugą nogę ugnij w kolanie i oprzyj stopę o podłoże. Złap obiema rękami stopę, która została za plecami.

A – robisz to bez problemu

B – nie dajesz sobie rady

3.       Stań prosto i unieś ręce w górę, najwyżej jak tylko możesz

A – łokcie masz na wysokości głowy

B – Twoje łokcie nie dochodzą do poziomu twarzy

4.       Połóż się na plecach i wyprostuj nogi. Podnieś jedną nogę i przyciągnij (prostą ) do klatki piersiowej. Drugą nogę zostaw wyprostowaną na podłodze. Sprawdź kąt, jaki powstał między nogami.

A – 90 stopni lub większy od kąta prostego

B – mniejszy niż 90 stopni.

Zsumuj zaznaczone odpowiedzi. Jeśli zaznaczałaś w większości odpowiedzi z literką A – gratulacje! Jesteś bardzo dobrze rozciągnięta. Jeżeli były to głównie odpowiedzi B – Twoje ciało jest mało elastyczne, ale odpowiednim i regularnym treningiem możesz to poprawić. Musisz o to zadbać, aby nie narażać się na kontuzje, ponieważ mało gibkie ciało w większym stopniu podatne jest na złamania i na zwichnięcia niż ciało elastyczne.

Podsumowanie

Ten prosty test pozwoli określić Twoje słabe i mocne strony. Jeśli nie jesteś zadowolona z wyniku, nie załamuj się, tylko zrób wszystko, by ten wynik zmienić. Wstań i idź na trening! Na to nigdy nie jest za późno…

Jeżeli test wykazał, że jesteś w dobrej formie – ŚWIETNIE! Gratuluję! Pamiętaj tylko, by nie spocząć na laurach… :-)

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: fitness, sport