Co i kiedy jeść, zażywając lekarstwa?

Żywność w połączeniu z lekarstwami może mieć działanie korzystne bądź szkodliwe.

Spożywane pokarmy mają wpływ na wchłanianie, metabolizm i wydalanie pozostałości czy nadmiaru leków. Stopień nasilenia tych niekorzystnych interakcji zależy w dużej mierze od indywidualnej reakcji organizmu. Współdziałanie leku i żywności może prowadzić do braku działania leczniczego, jego zmniejszenia lub nasilenia objawów niekorzystnych.

 

Spójrzmy na rady farmaceutki dr Lucyny Bułaś ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Leki popijamy letnią przegotowaną wodąnie mineralną, bo może być wzbogacona mikroelementami tworzącymi niekorzystne połączenia z przyjmowanymi lekami.

– Przyjmując leki, należy w ogóle zrezygnować z soku grejpfrutowego. Sok ten hamuje metabolizm niektórych leków i może doprowadzić do nawet 10-krotnego wzrostu ich stężenia we krwi – co może być groźne!

Problem dotyczy np. nasennych benzodwuazepin, gdzie trzeba zachować czterogodzinny odstęp czasowy.

Przy zażywaniu preparatów zawierających żelazo nie należy pić herbaty i kawy – przed przyjęciem leku, w trakcie i tuż po. Żelazo wiąże się z niektórymi garbnikami, np. taniną występującą w herbacie. W leczeniu niedokrwistości można więc nie osiągnąć efektów leczniczych.

Mleko i inna żywność zawierająca wapń, magnez i żelazo nie są wskazane podczas przyjmowania antybiotyków tetracyklinowych. Na skutek tworzących się związków chelatowych nie są leczone skutki zakażenia bakteryjnego, co może prowadzić do powikłań.

Natomiast leki zawierające wapń mogą być popijane mlekiem.

– Osoby chore na astmę oskrzelową i zażywające np. leki zwierające teofilinę, powinny unikać potraw z grilla tuż przed przyjęciem leku, w trakcie lub po. Związki powstałe w trakcie takiego przygotowania mięsa przyśpieszają metabolizm leku i obniżają jego poziom we krwi, co może prowadzić do wystąpienia duszności.

– Podczas leczenia depresji należy unikać serów, zwłaszcza dojrzewających, grzybów, win, dojrzałych bananów. Przy spożyciu tych produktów z lekiem może dojść do niepożądanych objawów, np. gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi, uczucia kołatania serca.

– Przyjmując leki przeciwzakrzepowe, należy zwrócić uwagę, by nie spożywać zbyt dużo zielonych warzyw zawierających wit. K – jak brokuły, sałata, szpinak. Może się to przyczynić do zniesienia oczekiwanego efektu leczniczego.

– Przy leczeniu niewydolności krążeniowej, zaburzeń rytmu serca, stanów depresyjnych należy zwrócić uwagę, by nie spożywać nadmiaru produktów zawierających dużą ilość błonnika. Błonnik powoduje adsorpcję leków, zmniejszając ich stężenie we krwi, co może prowadzić do zaostrzenia stanu chorobowego.

Podsumowując: należy przyjąć ogólną zasadę zażywania większości leków – co najmniej godzinę przed posiłkiem oraz nie wcześniej niż dwie godziny po posiłku.

Jednak jak od każdej zasady tak i od tej są wyjątki, o których poinformuje nas ulotka dołączona do leku lub lekarz. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >