Co może być przyczyną Hashimoto?

Zmęczenie, senność, złe samopoczucie, sucha skóra, wypadające włosy, zaparcia – coś jest nie tak. Lądujemy u lekarza i po wykonaniu szeregu odpowednich badań (mam nadzieję!) – słyszymy autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto, inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego.

Co może być przyczyną Hashimoto?

Zmęczenie, senność, złe samopoczucie, sucha skóra, wypadające włosy, zaparcia – coś jest nie tak. Lądujemy u lekarza i po wykonaniu szeregu odpowednich badań (mam nadzieję!) – słyszymy autoimmunologiczne zapalenie tarczycy  Hashimoto, inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego.

Co dalej?

Zwykle dostajemy od lekarza receptę na leki hormonalne i na tym kończy się leczenie. Tymczasem niezywkle istotnym dla rozwoju i przebiegu choroby czynnikiem jest dieta, o której lekarze zwykle nie wspominają.

Co jest przyczyną Hashimoto?

Dr Alessio Fasano, jest gastroenterologiem, pediatrą i naukowcem oraz założycielem i dyrektorem Ośrodka Badań nad Celiakią przy Massachusetts General Hospital. Porównuje  on proces autoimmunologiczny do trójnogiego stołu, gdzie muszą być spełnione wszystkie trzy warunki, aby taki proces się zamanifestował:

1. Geny
2. Czynnik wyzwalający
3. Przepuszczalne jelito

Geny dostajemy od rodziców w prezencie i nie możemy ich zmienić. Jesteśmy jenak w stanie wpłynąć na przebieg procesu autoimmunologicznego poprzez wyeliminowanie czynników wyzwalających, a także wyleczenie przepuszczalnego jelita.

Aby wyjaśnić pacjentom/cztelnikom tę ciekawą zależność, dr Fasano posługuje się przykładem celiakii. Celiakia jest unikalną chorobą, w której gluten nie tylko jest czynnikiem wyzwalającym, ale także bezpośrednio zwiększa przepuszczalność jelita! Wyeliminowanie glutenu doprowadzi do wyzdrowienia. 

Celiakia może mieć różną postać i nie dawać wyraźnych objawów ze strony jelit. Zdiagnozowanie może pochłonąć więcej czasu, a to wyeliminowanie glutenu jest kluczem do zdrowia. Wyklucza się też mleko i przetwory. Gluten (białko zbożowe) i kazeina (białko mleka) to brat i siostra!

Infekcje spełniają rolę czynnika wyzwalającego i implikują proces autoimmunologiczny. Dlatego też uważa się, że zidentyfikowanie i wyleczenie infekcji może prowadzić do kompletnej remisji choroby autoimmunologicznej.
.
Chociaż nie zawsze uda się nam znaleźć i wyeliminować wszystkie czynniki wyzwalające, (jak na przykład infekcji wirusem Epsteina- Barra), możemy wyleczyć nieszczelne jelito. Pozwoli to wielu osobom uzyskać remisję, ponieważ “trójnogi stół autoimmunologii” nie będzie zdolny dłużej utrzymać równowagi! 

Izabella Wentz – farmaceutka zajmujaca się Hashimoto – stwierdza, iż u niektórych osób występuje więcej niż jeden z poniższych czynników wyzwalających.

Czynniki wyzwalające:

 

 1.  Nietolerancja glutenu
  Celiakia i nietolerancja glutenu implikują powstanie wielu chorób autoimmunologicznych, między innymi: Hashimoto, choroby Gravesa- Basedowa i reumatoidalnego zapalenie stawów i innych. 
  Przeprowadzenie testów na nietolerancję glutenu nie zawsze potwierdzi nietolerancję, a wiele osób nie dowie się, że nie tolerują glutenu, dopóki nie usuną go z diety.

  Nietolerancja glutenu może być źródłową przyczyną choroby, albo też, jak to się często zdarza, może być jednym z wielu czynników wyzwalających.

  Dlatego też zaleca się, aby każda osoba z chorobą autoimmunologiczną, całkowicie usunęła gluten z diety. Badania pokazały, że gluten zwiększa przepuszczalność jelita u wszystkich, a nie tylko u osób z celiakią czy nietolerancją!

  Jeżeli to gluten jest źródłową przyczyną choroby Hashimoto, to w ciągu 3-6 mięsięcy powinna wystąpić remisja, manifestująca się spadkiem przeciwciał i powrotem prawidłowej funkcji tarczycy. Jeżeli poprawa nie następuje, poszukiwania należy kontynuować. 
  Postępowanie w nietolerancji glutenu jest proste…Przeprowadzenie testów na nietolerancję i dieta bezglutenowa.

  2.  Nietolerancja glutenu i innych krzyżowo reagujących protein.
  Oprócz nietolerancji glutenu, mogą występować reakcje na wiele innych protein, takich jak ryż, quinoa i kukurydza. Autor książki “Wheat Belly”  („Dieta bez pszenicy”), dr William Davis uważa, że gatunek ludzki nie przystosowała się do jedzenia “traw”, takich jak zboża, ryż i kukurydza. Bożena Przyjemska również wspomina o tym, iż wszystkie zboża zawierają gluten (w różnej ilości) – nawet powszechnie uznawane za bezglutenowe.

  Często osoby chore reagują negatywnie również na produkty mleczne, orzechy, nasiona strączkowe czy rośliny psiankowate, czasem jajka. Już w tej chwii poważnie się mówi o niekorzystnym wpływie nie tylko laktozy (cukru mlecznego), ale i kazeiny i innych białek mleka na nasze zdrowie, szczególnie w przypadku chorób autoimmunologicznych.

  3.  Niedobór glutaminy/cynku
  Cynk i glutamina spełniają ważną rolę w odbudowie ściany przewodu pokarmowego. W sytuacjach stresowych organizm użyje tych substancji na inne potrzeby, jak na przykład, produkcję hormonów nadnerczy. 

  Substancje te są obecne w pokarmach, które spożywamy i dlatego też, kiedy minie stres, wszystko powróci do normy i nabłonek ściany przewodu pokarmowego się zregeneruje.

  Natomiast stanie się to problemem u osób, u których występuje przewlekły stres, u osób z niskim poziomem kwasów żołądkowych (kwas żołądkowy jest niezbędny do przyswojenia cynku z protein), a także u tych z dietą ubogą w proteiny zwierzęce, jak weganie i wegetarianie, ponieważ glutamina występuje głównie w białkach zwierzęcych, jajkach i produktach mlecznych.

  Zdarza się też, że dochodzi do remisji Hashimoto u osób, które zrezygnowały z diety wegetariańskiej / wegańskiej i zaczęły jeść mięso. Spowodowane to jest w dużej mierze dzięki uzupełnieniu glutaminy i innych czynników niezbędnych do odbudowy ściany przewodu pokarmowego.

  Postępowanie przynoszące korzyści: przyjmowanie preparatów glutaminy, cynku, rosoły na kościach bardzo długo gotowane, żelatyna, dobrze ugotowane mięso, ocet jabłkowy z wodą Betaina z pepsyną (enzymy trawienne potrzebne do ekstrakcji cynku z pokarmów) i inne pokarmy bogate w składniki odżywcze. 
  Inne czynniki, jak na przyklad witamina D, są także niezbędne do prawidłowej funkcji bariery jelitowej. 

  4. Pasożyty
  Zarażenie pasożytami kojarzy się najczęściej z krajami Trzeciego Świata, ale nie jest to do końca prawdą, bo jak podają źródła, pasożyty można wykryć też u 30-70% Amerykanów. Dostępne metody laboratoryjne nie zawsze potwierdzą obecność pasożytów, a tak naprawdę to ilu z Was takie badania u siebie przeprowadzało?

  Pasożyty przebywające w przewodzie pokarmowym, przyczyniają się do ogromnego uszkodzenia jelita, powodują zwiększoną przepuszczalność i powstanie chorób autoimmunologicznych. Jeżeli rzut choroby wiąże się z silnym stresem, to jest całkiem prawdopodobne, że doszło do zarażenia pasożytami, ponieważ stres obniża odporność i czyni nas bardziej podatnymi na wszelkie drobnoustroje.

  Niefortunnie dla nas, sama dieta nie wystarczy. Osoby zarażone pasożytami mają nadwrażliwość na wiele pokarmów, a objawy nietolerancji utrzymują sie niezależnie od tego, co jedzą. Na początku mogą się czuć lepiej po odstawieniu nietolerowanego pokarmu, ale poprawa trwa krótko, ponieważ powstają nietolerancje na pokarmy, które w tej chwili spożywają.

  Istnieje wiele rodzajów pasożytów, a są to: robaki, ameby i pierwotniaki i każdy z nich potrzebuje innych lekarstw, dlatego też poleca się zrobienie badań przed rozpoczęciem leczenia. 

  Testy laboratoryjne na obecność pasożytów trzeba zwykle powtarzać wielokrotnie, ponieważ z różnych względów mogą one być negatywne. Niekiedy w obecności przepuszczalnego jelita, pasożyty umiejscawiają się głęboko w szczelinach uszkodzonych kosmków jelitowych i trudno je wykryć, ale w miarę zdrowienia jelita, szczeliny te stają się płytsze i pasożyty mogą być wypłukane do światła i wykryte w badaniach stolca.

  5. Przerost bakteryjny w jelicie cienkim (SIBO)
  Przerost bakteryjny w jelicie cienkim (SIBO) może być spowodowany między innymi, stosowaniem antybiotyków czy jedzeniem dużej ilości pokarmów zawierających skrobię i  inne cukry. Przy obecności dużej ilości niewłaściwych bakterii w jelicie, dochodzi do powstania nieszczelnego jelita. Organizm w ten sposób się broni i stara się pozbyć baketrii. 

  6. Infekcje Candidą
  Infekcja Candidą może powodować zwiększoną przepuszczalność jelita i przyczyniać się do powstania choroby autoimmunologicznej i nietolerancji pokarmowych. Jest to efekt zaburzenia flory jelitowej, stosowania antybiotyków i innych leków, a przede wszystkim diety bogatej w cukry.

  Zachęcam więc do szukania informacji i czytania, czytania i jeszcze raz czytania i słuchania  – im więcej wiemy, tym łatwiej się leczyć i rozmawiać z lekarzem. Nikomu bardziej, niż nam samym, nie zależy na naszym zdrowiu. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >