Dieta, hormony i włosy...

Dobry makijaż i piękna fryzura potrafią zdziałać cuda! To wiedzą wszystkie panie. Jednakże i panowie lubią dobrze wyglądać. Przecież włosy są ważne dla każdego.

O włosy dbamy jak najlepiej potrafimy i kiedy obserwujemy nadmierne ich wypadanie, zaczyna nas to martwić, frustrować, denerwować. Gdy czas ten się wydłuża, zwyczajnie boimy się o to, że na naszej głowie zabraknie w końcu włosów.

Jeśli jeszcze towarzyszy temu przemęczenie, zaparcia, wzdęcia, gazy, sucha skóra, uczucie chłodu, zimna, każda wolna chwila upływa na drzemce i j w dodatku waga wzrasta, pomimo odpowiedniej diety a ćwiczenia nie pozwalają schudnąć, to znak, że należy sprawdzić pracę tarczycy.

Zaczynamy szukać pomocy. Zastanówmy się, co możemy zrobić.

1.     Zacznijmy od wizyty u lekarza. Sprawdźmy w badaniu krwi wynik TSH, fT3, fT4. Pamiętajmy też, że w Polsce wciąż obowiązuje jeszcze bardzo szeroka norma dla TSH. W wielu ośrodkach na Zachodzie są już opinie, że powyżej 2,5 tarczyca już wymaga leczenia. Wyniki hormonów fT3 i fT4 możemy wpisać do kalkulatora hormonów i porównać wartości procentowe. Obie wartości powinny wynosić ok. 50%.

2.     Jeśli już przyjmujesz hormony tarczycy, a włosy nadal garściami wypadają, rozważ ze swoim lekarzem włączenie do leczenia  hormonu T3.  Jest on   bardziej aktywny  od T4 i odgrywa ważną rolę w poroście włosów, a także zapobieganiu ich wypadania. Są też inne preparaty połączone T3/T4, co też może wpłynąć na poprawę wyglądu włosów.

3.     Kolejny problem, nad którym należy się zastanowić, to niedobór żelaza. Jest to jedna z częstszych przyczyn utraty włosów u kobiet przed  menopauzą. U osób z Hashimoto często występuje niski poziom kwasu żołądkowego, który jest niezbędny do prawidłowego przyswajania żelaza z pokarmów. Koniecznie więc sprawdź poziom białka odpowiedzialnego za gromadzenie żelaza w organizmie, czyli ferrytyny. Jej niedobór to pierwszy krok do anemii. Przy niewystarczającej ilości żelaza w organizmie zostaje ono zużyte do podtrzymania innych ważnych funkcji życiowych. W tym momencie włosy nie są priorytetem dla organizmu. 

4.    Zwróć uwagę na  zrównoważony poziom cukru w organizmie. Wahania jego poziomu występują na skutek spożywania zbyt dużej ilości cukru, słodyczy i innych węglowodanów, a zbyt małej ilości białka i tłuszczów. Huśtawki poziomu cukru we krwi sprzyjają zaburzeniom przekształacania się hormonów tarczycy i odkładania niechcianej tkanki tłuszczowej w nadmiernej ilości.

5.     Zastanów się nad zastosowaniem biotyny. Chorobie Hashimoto zawsze towarzyszy stan zapalny w organizmie. Taki długotrwały stan zaburza pracę nadnerczy i prowadzi do niedoboru biotyny, co również hest przyczyną utraty włosów. 

6.     Zadbaj, by w diecie znalazły się zdrowe egzogenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, co poprawi stan włosów. Przestaną być suche i matowe. Zalecane jest spożywanie kwasów tłuszczowych Omega-3 zawartych w rybach (najlepiej dziko żyjących, ale niestety w niezbyt dużej ilości ze względu na zanieczyszczenie wód), nasionach chia i innych. W przypadku Hashimoto nie stosujemy siemienia i oleju lnianego, mimo że są bogatym źródłem Omega-3  ze względu na fitoestrogeny. Ważne, by nie spożywać tłuszczów zawierających nadmiar wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6, co potęguje stany zapalne. Dobre efekty przynosi też stosowanie na włosy (oczywiście 2-3 godz. przed myciem) oleju kokosowego nierafinowanego, oliwy z oliwek, oleju Amla.

7.     Staraj się stosować naturalne produkty do włosów, takie jak: szampon, odżywki. Spróbuj zamienić chemiczną farbę do włosów na dobrą naturalną hennę (hnę). Warto rozważyć pomysł! A nuż?

Mam nadzieję, że podane przeze mnie strategie pomogą przywrócić piękne, zdrowe włosy. :)

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >