Dlaczego warto schudnąć?

Łatwo powiedzieć, schudnąć.

Nie, nie jest łatwo. Trzeba się zastanowić, co jest przyczyną tego, że wskazówka na wadze wychyla się zbyt daleko, a spodnie czy spódnica się nie dopinają. Trzeba wybrać się do lekarza, zrobić badania, uzupełnić niedobory witamin i minerałów, zastosować się do wskazań medycznych i przejść na stałe na zdrową, dietetyczną stronę mocy! Do tego trochę ruchu, uśmiech na twarzy i nie będzie tak źle!

Jak podaje International Agency for Research on Cancer w czasopiśmie „The Lancet Oncology”, niemal pół miliona przypadków zachorowania na raka w ciągu roku wiąże się z wysokim wskaźnikiem masy ciała – Body Mass Index, czyli BMI.

Wysoki współczynnik BMI jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka przełyku, jelita grubego, odbytnicy, trzustki, nerek, pęcherzyka żółciowego, piersi i jajników. Ponad 3,5% odnotowanych przypadków nowotworu jest spowodowany wysokim BMI – nadwagą lub otyłością.

Jak pokazują statystyki, tego typu nowotwory częściej występują w krajach wysoko rozwiniętych niż rozwijających się. Doktor Isabelle Soerjomataram podaje, iż kraje rozwijające się powoli doganiają pod tym względem kraje rozwinięte, choć wciąż pozostają daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi.

W 2012 roku 111 tys. Amerykanów zachorowało na raka z powodu wysokiego wskaźnika BMI. Jest to aż 23% takich przypadków na całym świecie. Z kolei w Europie na raka z powodu otyłości zachorowało 65 tys. osób, co stanowi 6,5% ogółu wykrytych w tym roku chorób nowotworowych. Najniższe wskaźniki odnotowano w Azji – zaledwie 1,6% wszystkich zachorowań, oraz w Afryce –1,5%.

Kobiety bardziej zagrożone

Spośród wszystkich analizowanych państw najwięcej zachorowań na nowotwory z powodu otyłości u mężczyzn odnotowano w Czechach, Wielkiej Brytanii i na Malcie. Z kolei u kobiet – na Barbardosie (aż 12% wszystkich zachorowań), w Czechach i Puerto Rico.

U kobiet nowotwór spowodowany nadwagą lub otyłością jest częściej spotykany niż u mężczyzn. Rak piersi, który dotyka kobiety po menopauzie w 10% przypadków spowodowany jest podwyższonym wskaźnikiem BMI – mówi doktor Melina Arnold, współautorka badań.

Jak zauważają naukowcy, liczba zachorowań na nowotwory spowodowane otyłością lub nadwagą będzie wzrastać wraz z rozwojem gospodarczym.

Jak widzicie, trzeba więc zrobić wszystko, by schudnąć i cieszyć się dobrym zdrowiem. 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >