Drastyczna dieta zwiększa ryzyko kamicy żółciowej

Dieta potrzebna od zaraz! Skuteczna dieta cud, która ma zadziałać i natychmiast przynieść efekty widoczne na wadze i w postaci mniejszego rozmiaru jeansów. Ma być szybko! Za tydzień wybieram się na imprezę, a w szafie czeka za ciasna mała czarna.

Okazuje się jednak, że co nagle, to po diable. Drastyczna dieta odchudzająca może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institute informują, że ludzie, którzy przeszli na drastycznie niskokaloryczną dietę, są bardziej narażeni na zachorowanie na kamicę żółciową niż ci, którzy odchudzają się spokojniej, wolniej i stosują umiarkowaną dietę zrównoważoną. Osoby odchudzające się wolniej mają również większą szansę na trwałe utrzymanie obniżonej masy ciała i mniejsze ryzyko zgubnego efektu jo-jo! Badaczka dr Kari Johansson mówi, że szybka utrata wagi w diecie niezwykle niskokalorycznej wpływa na zmianę składu żółci i na sprawność opróżniania pęcherzyka żółciowego. Te dwa czynniki wiążą się z powstawaniem kamieni żółciowych.

Osoby na drastycznej diecie ograniczają lub wręcz eliminują tłuszcz z posiłków. A to właśnie tłuszcz w diecie jest czynnikiem wywołującym gwałtowne opróżnienie pęcherzyka żółciowego (niektórzy mówią potocznie: woreczka żółciowego) i ogranicza tworzenie się złogów (kamieni żółciowych).

Schudnąć trzeba, ale rozsądnie. Dieta cud nie istnieje! Potrzeba cierpliwości i wytrwałości.

A kamica żółciowa? Boli, bardzo, bardzo boli! Daje nieprzyjemne dolegliwości i najczęściej wymaga leczenia operacyjnego. Poza tym skoro urodziliśmy się z pęcherzykiem żółciowym, to do czegoś jest nam potrzebny. Jest to pojemniczek magazynujący żółć, opróżniany w czasie posiłku. Żółć jest niezbędna do rozbicia trawionych tłuszczów na malutkie kuleczki (zemulgowania). Dopiero wtedy mogą być strawione. Jeśli nie mamy pęcherzyka żółciowego, żółć – cały czas produkowana przez wątrobę – spływa bezpośrednio do dwunastnicy. Po tłustym posiłku może jej brakować!

Można to porównać do śmigusa-dyngusa. Możemy kogoś polewać małym plastikowym jajkiem (tyle wody mamy, bo reszta wyciekła) albo użyć wiadra, do którego nakapała woda. Efekt nieporównywalny!

Na koniec jeszcze jedno. Pamiętajcie, że także cukier ma duży udział w tworzeniu kamieni żółciowych! Dlatego używajcie go z głową.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >