Kasza gryczana, czyli krzemowe złoto na talerzu

Gryka nie należy do rodziny traw, lecz rdestowatych. Zaliczana jest do roślin zbożowych ze względu na podobny sposób uprawy i użytkowania. Do tej samej rodziny należą też szczaw i rabarbar. Wprawdzie przy uprawie gryki używa się nawozów sztucznych, ale roślina ta nie jest atakowana przez owady i podobnie jak żeń-szeń obumiera, jeśli w trakcie uprawy stosuje się środki chemiczne. Dlatego też uprawa gryki uważana jest naturalnie za ekologiczną. Jest też tak twarda, że omijają ją i robaki, i myszy.

 

Kasza gryczana zawiera białko, węglowodany, składniki mineralne, witaminy. Jest cennym źródłem witaminy PP i innych z grupy B, rutyny, kwasu foliowego, witaminy E, magnezu, cynku. Gryka charakteryzuje się też dużą zawartością potasu,a ponadto żelaza, miedzi, chromu, cynku i kobaltu. Ale przede wszystkim jest źródłem krzemu.

 

Czym jest krzem dla naszego organizmu? Brak krzemu to jedna z przyczyn zawałów serca, wylewów krwi do mózgu, żylaków, w tym hemoroidów, krwawienia dziąseł, chorób kości i stawów, wypadania włosów, łamliwości paznokci, zmęczenia.

Gryka zawiera bezglutenowe białka o dobrze zbilansowanym składzie aminokwasowym. Wartość biologiczna tego białka jest wyższa od wartości białka pszenicy, jęczmienia, mączki rybnej, mięsa wieprzowego, a zbliżona do wartości biologicznej białka jaja kurzego. Białka gryki charakteryzują się też dużą zawartością lizyny, prawie dwukrotnie większą niż białko ziarna zbóż, dużą zawartością aminokwasów siarkowych (metioniny, cysteiny), leucyny i fenyloalaniny. Niedobór tych aminokwasów ogranicza wartość żywieniową białka roślin zbożowych i strączkowych.

Kasza gryczana ma naturę ogrzewającą organizm. Gryka palona może być dla wielu zbyt ogrzewająca, by spożywać ją na co dzień. Kasza gryczana niepalona może być stosowana codziennie.

Gryka jest niewskazana dla osób z objawami gorąca: temperaturą, pragnieniem, bardzo wysokim ciśnieniem krwi, przy zawrotach głowy, niestabilności emocjonalnej, nerwowości.

Po uprażeniu kasza gryczana działa zasadotwórczo.

W medycynie ludowej ceniona jako pokarm ograniczający zbyt obfite miesiączkowanie. Odwar z kaszy podawano przy biegunkach.

Nawet przemysł farmaceutyczny docenia i wykorzystuje właściwości kaszy gryczanej w produkcji leków przeciw żylakom, hemoroidom, kłopotom krążeniowym, miażdżycy.

Z technologicznego punktu widzenia znajdziemy w sklepie różne rodzaje kaszy:

Kasza gryczana niepalona lub nieprażona, tzw. biała, powstaje w wyniku tylko obłuskania ziarna gryki podsuszonego do odpowiedniej wilgotności.

Kasza gryczana prażona EXTRA, powstaje w wyniku odpowiedniego procesu obróbki termicznej, której poddawane jest ziarno gryki przed obłuskaniem, a dodatkowo prażona jest jeszcze kasza.

Kasza gryczana prażona cała (tzw. palona) należy do najbardziej rozpowszechnionych kasz w Polsce. Powstaje w wyniku obróbki termicznej ziarna gryki, a następnie obłuskania go.

Do tego mamy jeszcze mąkę gryczaną.

Najzdrowsza są naturalna kasza gryczana i kasza krakowska. Kasza gryczana palona podczas tego procesu traci ok. 50% witamin. Kasza gryczana sprzedawana w torebkach do gotowania to jeszcze większe marnotrawstwo. Gotując w dużej ilości wody i wylewając tę wodę – tracimy to, co cenne.

 

Jak gotować? Po babcinemu, ale na to trzeba mieć więcej czasu. Kaszę gryczaną zalewamy wodą, tak by ledwie zakryła kaszę, i odstawiamy na kilka godzin. Przed gotowaniem zalewamy wodą jak poprzednio i pod przykryciem stawiamy na małym ogniu. Po zagotowaniu jeszcze zmniejszamy płomień i po ok. 8–10 minutach kasza jest gotowa. W czasie gotowania nie mieszamy. Może nieco przywierać.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >