Mity na temat nadwagi

Wokół nadwagi i otyłości narosło dużo mitów i twierdzeń, które wcale nie pomagają w skutecznej redukcji masy ciała. Aby uzbroić się w odpowiednią strategię obronną, powinieneś je poznać i nauczyć się z nich śmiać.

1. „Małe dzieci, jeśli są grube, potem z tego wyrastają”.

Naukowcy potwierdzają, że otyłe dzieci mają dużo większą szansę stać się otyłymi dorosłymi w przyszłości, dlatego otyłości należy zapobiegać już od najwcześniejszych lat.

2. „Wystarczy dwutygodniowa ostra dieta, aby zrzucić trwale zbyt dużą liczbę kilogramów”.

Jeśli przez 2 tygodnie głodowej diety uda ci się zrzucić 10 kg, nawet nie marz, że ten efekt utrzyma się na długo. Po powrocie do starych zwyczajów żywieniowych szybko odzyskasz dawne kilogramy. Sensowne jest jedynie rozsądne – często długofalowe – odchudzanie niebazujące na niedoborowych dietach.

3. „Skoro jest gruba, to na pewno się obżera!”.

Osoby otyłe często jedzą nawet mniej niż ich szczupli znajomi. Ich nadwaga może być wynikiem zachwianego metabolizmu przez stosowanie różnych, niekoniecznie rozsądnych diet, a także zwolnionej przemiany materii przez zbyt małą ilość jedzenia.

4. „Nie mogę schudnąć, ponieważ moja rodzina jest otyła i mam już takie geny”.

Według badaczy nasza otyłość może być zdeterminowana w około 10% przez geny. Reszta to… niewłaściwy styl życia. Zazwyczaj cała rodzina wadliwie się odżywia i jest mało aktywna, dlatego zarówno rodzice, jak i dzieci mają kłopoty z nadwagą. Pocieszające jest to, że jedna osoba, której uda się schudnąć, może swoim sukcesem zachęcić innych do przejścia na zdrowy styl życia i dzięki temu odchudzić wszystkich członków rodziny.

5. „Moja nadwaga towarzyszy mi od wielu lat, po tylu próbach odchudzania wątpię, żeby kiedykolwiek udało mi się schudnąć, ten typ po prostu tak ma”.

Osoby, które zmagają się z nadwagą od wielu lat, często nie wierzą we własne siły, ponieważ mają złe doświadczenia, które towarzyszyły im w próbach odchudzania. Do tego żyją w poczuciu braku skuteczności, skoro do tej pory nie zdołały pozbyć się problemu, a często także w przeświadczeniu, że to wszystko tylko ich wina. Wina jednak może być po stronie wybranej drogi odchudzania. Warto skonsultować się ze specjalistą i znaleźć źródło niepowodzenia.

6. „Nie mam problemu z obżeraniem się, nie wiem więc, skąd moja nadwaga”.

Osoby otyłe często starają się odepchnąć swój problem, ponieważ sobie z nim nie radzą. Otyłość starają się zbagatelizować, często z siebie żartują, co ma dowodzić dystansu do samego siebie. Duża nadwaga to jednak nie tylko problem estetyczny, lecz także zdrowotny, dlatego należy podjąć próbę walki z dodatkowymi kilogramami, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >