Realne cele

Jak postawić sobie realny cel swojej diety? To pytanie na pewno ciśnie Ci się na usta, kiedy tylko zaczniesz trzymać w rękach swoją dietę.

Chciałbyś schudnąć, to oczywiste. Chciałbyś poczuć się lekko, to naturalne. Ale to, czego pragniesz najbardziej, to szybko zobaczyć efekt. Przyznaj, że nic tak nie demotywuje jak całotygodniowa harówa dietetyczna, żeby przekonać się, że wskazówka wagi drgnęła (w Twoim odczuciu) za mało.

Dlatego nim zaczniesz się nakręcać wmawiając sobie, że wszystko na nic i cała ta dieta nie ma sensu, sprawdź, czy postawiłeś sobie realne cele. Co oznacza realny cel? To taki cel, który leży w zasięgu Twoich działań. Nie ma sensu stawiać poprzeczki zbyt wysoko. Przez to tylko sfrustrujesz się niepotrzebnie, zniechęcisz i rzucisz wszystko w diabły. A nie o to chodzi.

Wybierz najlepszy pakiet dla siebie

Na początku załóż główny cel, czyli ile chcesz schudnąć. Najprostszym sposobem jest określenie tego w kalkulatorze BMI. Jest to dość ogólny wskaźnik, niemniej jednak jeśli jesteś początkujący, to warto z tego skorzystać. Możesz też zadać pytanie naszym ekspertom, którzy z chęcią udzielą Ci odpowiedzi , jak to zrobić i – co najważniejsze – jakie wnioski z takich działań wyciągnąć.

Mając  główny cel, rozłóż go na mniejsze cele. Na przykład załóż, że w pierwszym miesiącu schudniesz 3 kg. Schudniesz więcej? To super! Schudniesz 3 kg, to bardzo dobrze! Spodziewany spadek masy ciała na bezpiecznych dietach waha się od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Pamiętaj, że Twój cel ma być realny. Możesz też zacząć mierzyć się w obwodach. To wspaniała metoda monitoringu Twojej redukcji.

Cele ilościowe, czyli mówiące o ilości kilogramów, które chcesz zrzucić, to jedna strona medalu. Druga rzecz to cele jakościowe. O co chodzi? Cel jakościowy to cel zakładający, że dzięki diecie uzyskasz jakąś jakość. Na przykład poczujesz się lżej, poprawi ci się cera, włosy. Cel ilościowy może dotyczyć też poczucia kontroli nad jedzeniem. Wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, aby wszystko zanotować. Wiem, teraz pamiętasz, co dobrego ma ci dać dieta. Ale czy będziesz o tym nadal pamiętać, kiedy waga wychyli się mniej niż oczekiwałeś? Doceń się również za osiągnięcie celów jakościowych. To bardzo ważne. Coś Ci się udało. I za to warto się nagrodzić.

Mając uporządkowane cele ilościowe i jakościowe, możesz uznać, że realnie rozpatrzyłeś swoje wymagania wobec diety. Jeśli chcesz skonsultować swoje pomysły, zapraszam do zadawania pytań. Wiedz, że z dobrym celem jest tak jak z podróżą z kompasem. Kierując się w którąś stronę kompas zawsze wskaże Ci, gdzie chciałeś dojść. Bez niego prawdopodobnie zgubisz się w gąszczu przepisów, zasad dietetycznych i walki z zachciankami. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: dieta