Aktywna mama – poradnik dla początkujących

Macierzyństwo dla wielu kobiet to kolejny, bardzo ważny etap w życiu. Wiele codziennych czynności ulega zmianie, doba nagle okazuje się zdecydowanie za krótka, a czas na sen niewiarygodnie się kurczy. Po okresie ciąży większość kobiet pragnie jak najszybciej pozbyć się zdobytych kilogramów i wrócić do formy.

Jednak jak to zrobić, kiedy brakuje czasu na pójście do klubu fitness, w domu jest zawsze coś do zrobienia, a wieczorem jesteś po prostu zbyt zmęczona, by ćwiczyć i chcesz spędzić trochę czasu z partnerem? Na wszystko znajdzie się rozwiązanie.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że jesteś dla swoich dzieci największym autorytetem i przykładem. W mózgu mamy obecne są neurony lustrzane, dzięki którym uczymy się poprzez obserwację, a następnie naśladownictwo. Twoim zadaniem jako matki jest także ukształtowanie Twojemu dziecku właściwych, zdrowych nawyków. Możesz nauczyć je, że właśnie z ruchu, z aktywności fizycznej i kreatywnego spędzania czasu czerpie się przyjemność!

Jak zacząć?

Jeżeli jesteś na początku drogi rodzicielskiej, zacznij od spacerów z wózkiem, ale UWAGA! – szybkich spacerów! Wyznacz sobie trasę ok 3-5 km, które każdego dnia będziesz przemierzać. Jeżeli poczujesz się na siłach, możesz marsz zamienić na marszobieg, a później nawet na jogging. Będąc mamą nie musisz rezygnować ze swojej biegackiej pasji. Jeżeli lubisz rolki, możesz je zakładać na spacery z maluchem. Pamiętaj jednak o tym przy wyborze wózka :-) Wybierz taki, w którym Twoje dziecko, słodko śpiąc, będzie mogło z Tobą pokonywać kilometry :)

Kiedy maluch podrośnie, zainwestuj w fotelik do roweru i wybierajcie się na przejażdżki rowerowe. Do plecaka zapakuj aparat fotograficzny, zdrowy prowiant, lornetkę, kredki i zeszyt. Razem poznawajcie miasto, w którym mieszkacie, możecie wybrać się do okolicznych parków, poznać ciekawe kafejki czy nawet odkryć wcześniej omijane przez Ciebie pomniki! Lornetka może przydać się do wyglądania ptaków lub by lepiej obejrzeć szczegóły budynku. W zeszycie Twoja pociecha może rysować widziane obiekty, zwierzęta. Pamiętaj, że to wszystko zależy od Twojej kreatywności. Taka przejażdżka nie musi być długa, możecie zatrzymać się, żeby zjeść lody czy poleżeć na trawie. A co robić na placu zabaw? Ławka, na której siedząc obserwujesz poczynania malucha, może posłużyć jako Twój nowy sprzęt treningowy :-) Siedząc na niej, staraj się wykonywać proste ćwiczenia, takie jak wspięcia na palce, wspierania czy spinania brzucha.

Staraj się być również tak aktywna jak Twoja pociecha :-) Zobacz, ile czynności wykonuje w ciągu dnia, ile biega, skacze. Czemu zamiast spędzić wieczór przed telewizorem nie urządzić małej potańcówki? Zaproś swojego partnera do tańca i skaczcie, bawcie się, wygłupiajcie. Pamiętaj, że każda – nawet najmniejsza – aktywność się liczy! Zamiast chodzić na zajęcia fitness na siłownię, zacznij ćwiczyć w domu (na naszej stronie znajdziesz filmiki przygotowane właśnie dla Ciebie). Treningi w domu nie muszą być nudne i – co ważne – mogą przynieść naprawdę zaskakujące efekty!

Jak widzisz, jest wiele sposobów, żeby nawet przy najmniejszym nakładzie finansowym i czasowym zacząć się ruszać będąc mamą! Wystarczy tylko zamienić i tak codziennie wykonywane czynności na takie, które zawierają w sobie aktywność fizyczną.

Od dziś koniec wymówek – do dzieła!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >