Na jesienne obniżenie nastroju najlepszy sport

Przyszła do nas jesień. Jest coraz zimniej, wcześnie robi się ciemno, dzień jest krótszy. W taką pogodę często ogarnia nas lenistwo, nic nam się nie chce, zwalniamy rytm. Oczywiście, to naturalne, ale nie jest pomocne.

Wielu z nas często jesienią odczuwało obniżenie nastroju, nawet lekkie zaburzenia o charakterze depresyjnym. Dzieje się tak właśnie z kilku powodów związanych z porą roku. Krótszy dzień to mniej słońca, a tym samym mniej witamin dla nas. Brak światła nie sprzyja pozytywnemu nastrojowi. Dodatkowo jesienią zwalniamy tempo. I właśnie o to tempo głównie chodzi. Jak jest słota, nie chce nam się za wiele. Ograniczamy spacery, wyjścia, przestajemy uprawiać sport i zasiadamy przed telewizorem bądź też zakopujemy się w koc z książką.

Wszystko jest dla ludzi, ale pamiętajmy o umiarze. Pamiętajmy, że nie możemy rezygnować ze sportu, nawet jak jest jesień i paradoksalnie nawet jak nam się nie chce. Jest to bardzo ważne, ponieważ z regularnie uprawianej aktywności czerpiemy bardzo dużo korzyści, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Dzięki regularnemu sportowi zmniejszamy ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób. Regulujemy ciśnienie krwi, wzmacniamy kręgosłup poprzez wyrabianie mięśni. Jednocześnie regulujemy przemianę materii, co przyczynia się do łatwiejszego utrzymania prawidłowej wagi ciała.

Z pewnością też wyglądamy lepiej, mamy bardziej dotlenioną skórę, zgrabniejszą sylwetkę i mniej problemów z masą.

Sport jest również bardzo istotny dla naszego samopoczucia psychicznego. Ma to swoje podłoże fizjologiczne. Podczas uprawiania sportu wydziela się serotonina, która zwana jest hormonem szczęścia i która reguluje nasze dobre samopoczucie. To dzięki niej obniżamy możliwość zachorowania na depresję.

Sport również powoduje, że możemy rozładować w sposób zdrowy nagromadzone w ciągu dnia napięcie. To bardzo konstruktywny sposób radzenia sobie z emocjami.

Uprawianie sportu uczy nas zdrowej rywalizacji, ale też powoduje, że stajemy się bardziej ambitni. Widziane przez nas rezultaty natomiast powodują wzrost samooceny. Jeśli widzę, że moja sylwetka poprawia się dzięki ćwiczeniom, że daję radę, że się nie poddaję – od razu lepiej się ze sobą czuję.

Codzienna aktywność ma więc wiele pozytywnych stron. Pamiętajmy jednak, aby dobrać rodzaj uprawianego sportu do swoich upodobań i swoich własnych zasobów energetycznych. To bardzo ważne, ponieważ jeśli lubimy coś robić, istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo, że nie zrezygnujemy z tego. Zastanówmy się więc, co lubimy – czy dynamiczny aerobik, czy może statyczne pływanie synchroniczne…

Nie ważne co, ale ważne, że regularnie i nieprzerwanie podczas jesieni. Nie dajmy się słocie, nie dajmy się jesiennemu obniżeniu nastroju. O ile przecież lepiej jest koncentrować się na przemiłych aktywnościach fizycznych, prawda?

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >