O podziale obowiązków

Czujesz, że wszystko Cię przytłacza, nie masz na nic energii, do tego jeszcze właśnie wróciliście z wakacji i w całym domu bałagan, porozrzucane walizki, a tu trzeba wrócić do pracy.

Co robić, aby nie wpaść we frustrację, że wszystko jest na Twojej głowie?

Zasada jest bardzo prosta – należy przede wszystkim dokonać podziału obowiązków. Jak to zrobić, aby był skuteczny? Należy rozmawiać. To najważniejsza zasada w domu. Warto usiąść z całą rodziną i rozplanować cały tydzień. Każdy z członków rodziny powinien mieć swój wkład w obowiązki domowe. Również małe dzieci mogą coś zrobić. Wystarczy, że poskładają swoje zabawki, może podleją kwiaty? Starsze mogą już pomagać w innych pracach domowych. Nie jest właściwe, że jedna osoba robi wszystko albo większość. I nie jest tak tylko z powodu tej osoby, ale też innych. Poprzez rozdzielenie obowiązków każdy bierze odpowiedzialność za dom i zaczyna bardziej szanować pracę innych. Dzięki temu my mamy więcej czasu, a nasi najbliżsi uczą się planowania, odpowiedzialności i szacunku.

Plan obowiązków warto ustalić z każdym z rodziny. Najlepiej przy stole i na kartce papieru. Niech każdy zgodzi się na to, co będzie robił i weźmie za to odpowiedzialność. Warto obowiązki podzielić na te ważne i mniej ważne. Na koniec takiej dyskusji warto spisać wszystko, co zostało ustalone i powiesić w domu, gdzieś na widocznym miejscu. Od tej pory można już dzielić się odpowiedzialnością. Oczywiście, nie będzie pewnie tak, że wszystko się uda wypełnić od razu. Pamiętajmy jednak, że wówczas to już wszyscy za to odpowiadamy, więc każdy ma więcej czasu.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >