Prawidłowa masa ciała a ciąża

Jak pokazują badania epidemiologiczne, istnieje bezpośrednia zależność między stanem zdrowia pacjenta a wysokością współczynnika BMI. Dzieje się tak również w odniesieniu do stanu odżywienia kobiety planującej ciążę i istniejącym ryzykiem powikłań.

Szczególne zainteresowanie budzi stale narastająca na świecie liczba kobiet z nadwagą i otyłością. Jest to bardzo istotny problem z punktu widzenia utrzymania prawidłowego przebiegu ciąży, ponieważ otyłość ciężarnej stanowi ważny czynnik ryzyka wad rozwojowych, poronień, a także cukrzycy ciążowej. Redukcja masy ciała oraz kontrola wagi wpływa znacząco na jakość ciąży, a także okresu połogu i - co najważniejsze - rozwoju płodu.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

Zaburzenia odżywiania to nie jedynie otyłość czy nadwaga. O takim zaburzeniu mówimy również w przypadku znacznej utraty wagi. Wskaźnik masy ciała poniżej BMI 19,8 niesie za sobą różnego rodzaju ryzyko w okresie prenatalnym. Mogą wystąpić zaburzenia o charakterze hipotrofii u płodu, porodów przedwczesnych, zaburzeń w rozwoju płodu, szczególnie w obszarze systemu nerwowego.

W ciąży, kiedy stan organizmu jest wyjątkowy, występuje również zwiększona insulinoodporność. Wpływa to na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego podczas przebiegu ciąży. Wynika to z faktu, że podczas ciąży istnieje zwiększone zapotrzebowanie na tlen, a także zwiększenie pojemności minutowej serca. Przez nadmierną wagę ten stan jest jeszcze bardziej utrudniony. Mięsień sercowy staje się bardziej obciążony, a przez ograniczanie przez tkankę tłuszczową pojemności płuc, występują zaburzenia w obszarze wentylacji. Znacznie częściej występuje również żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, w okresie połogu rośnie też ryzyko powikłań zakrzepowych.

Pacjentki ze zwiększoną masą ciała zdecydowanie częściej rodzą dzieci duże, również mające tendencje do odkładania się tkanki tłuszczowej. Sprzyja to wielu powikłaniom w okresie okołoporodowym, takich jak uszkodzenia barków dziecka, niedotlenienia, przedłużonego porodu, a także zgonów okołoporodowych.  Bardzo istotna jest tutaj trudność w monitorowaniu czynności płodu u matek otyłych. Utrudniona jest zarówno ocena ultrasonograficzna struktur płodowych, jak i rejestracja ruchów płodu przez samą ciężarną.

Sam poród oraz okres połogu przebiega trudniej u pacjentek otyłych. Częściej stosowane są u nich porody instrumentalne, wynikające z wydłużającego się czasu porodu, co z kolei wiąże się ze znacznym otłuszczeniem miednicy oraz gorszej kurczliwości jej mięśni. Takie pacjentki mają również trudniejsze zabiegi intubacji, znieczulenia zewnątrzoponowego czy też podpajęczynówkowego. Otyłość wpływa także na czas gojenia się ran oraz na działanie niektórych leków, szczególnie tych, które rozpuszczają się w tłuszczach.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że otyłość matki ma wpływ na dalszy rozwój dziecka. Niezależnie od czynników genetycznych i środowiskowych, otyłość matki wpływa na rozwój otyłości potomka.

Niestety, są to bardzo istotne kwestie i każda kobieta będąca w ciąży, bądź planująca prokreację, powinna zwrócić uwagę na ryzyko związane z masą ciała. Ważna jest rola lekarza prowadzącego ciążę bądź położnej. Niezbędna jest tutaj kontrola gospodarki węglowodanowej, kontrola ciśnienia tętniczego, kontrola zaburzeń lipidowych, a także kontrola stanu psychicznego; wiadomo, bowiem, że otyłość bardzo często wynika z nie radzenia sobie z nadmiernych stresem. Pacjentka powinna umieć dostrzegać korzyści płynące z takiej zmiany zachowań żywieniowo-aktywnościowych. Istotne jest wsparcie psychoterapeuty, ponieważ najistotniejsze jest tutaj zwiększanie motywacji kobiety do zmian dotychczasowego trybu życia, a także monitorowanie jej indywidualnych trudności i wynikających z nich nieadekwatnych zachowań – m.in. związanych z nieprawidłowym żywieniem.

Jedynie taka złożona, holistyczna percepcja pacjentki pozwala na osiąganie założonych planów. Bardzo istotna jest również stała praca nad zwiększaniem motywacji pacjentki do pracy nad sobą. Często wiąże się to z przeorganizowaniem całego dotychczasowego życia rodzinnego. Bardzo duże korzyści przynosi zwiększanie aktywności fizycznej pacjentek. Nie musi to być skrajnie wyczerpujący wysiłek. Wystarczy zachęcanie do codziennego spaceru, basenu.

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >