Stres a osobowość

Stres a osobowość 

Każdy z nas jest indywidualny, każdy ma jakieś indywidualne doświadczenia. Tak jest również ze stresem – jest to kwestia indywidualna.

Dużo zależy od naszej osobowości, doświadczeń oraz uwarunkowań społecznych. Ten sam rodzaj stresora będzie miał zupełnie inny wpływ na dwie osoby. Każda z nich może całkiem skrajnie odebrać dany stresor i zareagować w zupełnie inny sposób. I tak np. jedna osoba będzie się stresowała wystąpieniem na forum, inna będzie w takiej sytuacji zadowolona i stresować się nie będzie. Jeden z nas więc będzie się rozwijać pod wpływem silnych bodźców, natomiast inny pod wpływem tych samych czynników będzie miał ograniczone możliwości. W efekcie u pierwszego podniesie się efektywność pracy, u drugiego - spadnie.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

Istnieje kilka charakterystycznych cech osobowości bardziej podatnych na działanie czynników stresowych. Należy do nich przede wszystkim perfekcjonizm oraz niska samoocena i nadmierne troszczenie się o innych kosztem siebie. Osoby posiadające takie cechy osobowości będą przyjmowały bardzo wysokie standardy, jakim będzie trudno sprostać. Są podatne również na opinię ze strony otoczenia, mają raczej obniżoną samoocenę. Otaczają atencją inne osoby, często bez wzajemności i kosztem siebie, co może prowadzić do uczucia frustracji i rozżalenia, a w konsekwencji stresu.

Jak zauważyć, że coś się dzieje z naszym organizmem?

Należy bacznie się przyglądać naszym codziennym reakcjom, objawom fizjologicznym, czy też naszej odporności emocjonalnej.

Dla każdego co innego będzie większym stresorem, ale o ile z bodźcami fizycznymi dość łatwo możemy sobie poradzić, jest to coś racjonalnego, o tyle z bodźcami psychospołecznymi jest już dużo trudniej. Tutaj należy brać pod uwagę różnice interpersonalne, różnice norm, przekonań itd.

To, jak przeżywamy stres i jak bardzo wpływa on na nasze zdrowie, w dużej mierze zależy od naszych cech indywidualnych. Podobnie sytuacja wygląda z radzeniem sobie ze stresem. Tutaj też bardzo istotne są nasze cechy osobowości.

Bardzo ważne będą tutaj wszystkie cechy związane z lękiem, a więc głównie neurotyczność oraz obniżona samoocena. U osób o wysokiej neurotyczności silnym lęku i wysokiej reaktywności nawet słabe bodźce mogą wywoływać dość silną reakcję stresową, co z kolei może prowadzić do ponoszenia sporych kosztów psychologicznych i fizjologicznych.

Badania wskazują, iż osoby o zewnętrznym poczuciu kontroli spostrzegają więcej stresorów w środowisku pracy niż osoby z poczuciem kontroli wewnętrznej. Te osoby będą więc przejawiały więcej symptomów stresu. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: stres