Dlaczego warto sprawdzać tętno?

Tętno to najczęściej mierzony parametr ciała, który odgrywa ważną rolę w określeniu stanu zdrowia i możliwości fizycznych człowieka. Monitorowanie akcji serca za pomocą różnych przyrządów lub po prostu palca wskazującego i zegarka daje informacje o tym, jak ciężko w danej chwili pracują układy oddechowy i krążenia.

Mierząc tętno, możemy określić, czy dany trening pomógł nam poprawić wytrzymałość, czy może wpłynął bardziej na utratę tkanki tłuszczowej.

Tętno człowieka to bardzo indywidualna cecha. Jego poziom maksymalny i spoczynkowy może być inny u każdego z nas. Aby sprawdzić wartość tętna w spoczynku, wystarczy po dobrze przespanej nocy, nie wstając z łóżka, zrobić test – przez minutę liczyć uderzenia serca, trzymając palce na tętnicy szyjnej, lub skorzystać z pulsometru. Wynik będzie oznaczać nasze tętno spoczynkowe. Tętno maksymalne w domowych warunkach określa się na podstawie wzoru: 220 – wiek = HRmax (aby otrzymać niezawodny pomiar tętna, należy skorzystać z testów wysiłkowych odbywających się w warunkach laboratoryjnych).

Po co mierzyć tętno?

Gdy poznasz wartość swojego tętna spoczynkowego i maksymalnego, będziesz mógł kontrolować intensywność treningu.Wszystkie strefy intensywności pełnią ważną funkcję i odpowiadają za różne cechy treningu.

Pierwsza strefa, 60% tętna maksymalnego, to ćwiczenia najłatwiejsze. Zaliczamy do nich np. chodzenie i rekreacyjną jazdę na rowerze. To wysiłek dla osób początkujących lub po długiej przerwie od aktywności.

Druga strefa, 60–70% HRmax, jest najbardziej lubiana przez osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów. Podczas ćwiczeń możemy mówić pełnymi zdaniami, bez większej zadyszki. Trening w tym przedziale tętna maksymalnego jest świetnym fundamentem do bardziej intensywnych wysiłków i wypływa na redukcję tkanki tłuszczowej.

Trzecia strefa, wysiłek z intensywnością między 70 a 80% HRmax, to trening intensywny, podczas którego organizm odczuwa pierwsze trudności. Trening w tym zakresie tętna nosi miano treningu cardio i przyczynia się do poprawy wytrzymałości.

Czwarta strefa to trening ciężki. Odbywa się przy wartościach tętna maksymalnego w przedziale między  80% a 90%. Taki wysiłek to np. trening interwałowy, czyli kombinacje krótkich, intensywnych ćwiczeń przeplatanych fazami odpoczynku. Trening ten szybko i skutecznie poprawia kondycję i sprawność fizyczną. Należy jednak pamiętać, że jego zbyt częste stosowanie może doprowadzić do przeciążenia.

Trening w piątej strefie to trening ekstremalnie ciężki. Nie jest on potrzebny osobom, które trenują rekreacyjnie. Stosują go jedynie sportowcy wyczynowi, ćwiczący pod czujnym okiem trenera.

Warto sprawdzać tętno, aby trening był dla ciebie w pełni satysfakcjonujący.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >