Jak rozpocząć aktywny tryb życia

Podjęłaś decyzję - zmieniasz nawyki i przestawiasz się na aktywny tryb życia. Świetnie! Zanim rzucisz się w wir treningów i rygorystycznej diety, przeczytaj kilka ważnych wskazówek, które pomogą ci przebrnąć trudne początki i sprawią, że tym razem się uda.

1. Spokojny start

Niezależnie od tego jaką aktywność wybrałaś, warto zacząć powoli, stopniowo wydłużając czas treningu oraz jego intensywność. Najlepiej rozpocząć od spokojnych trzydziestominutowych treningów (wliczając rozgrzewkę i rozciąganie).  Gdy organizm przyzwyczai się do wysiłku, z biegiem dni i tygodni, wydłużaj czas treningów. Pamiętaj jednak, żeby się nie przeciążyć. Słuchaj swojego organizmu. Sygnały takie jak ból, zmęczenie i senność, zawsze bierz  pod uwagę i nie daj się przetrenować.

2. Postaw na aktywność, która sprawia ci najwięcej przyjemności

Jeżeli nie jesteś fanką biegania, pływania czy jogi, nie zmuszaj się do tego typu aktywności. Oferta zajęć sportowych jest naprawdę obszerna. Wybierz coś, co będziesz lubiła i chętnie będziesz wychodziła z domu na trening. Jeżeli kupiłaś karnet na fitness, wybierz się na różne zajęcia (TBC, ABT, HIIT, Body Pump itp.), a dopiero później zdecyduj, które z nich podobają ci się najbardziej i przy tych pozostań.

3. Przechytrz wymówki

Żeby nie poddać się z byle powodu, musisz być mocno wyczulona na swoje wymówki i umieć je odróżnić od symptomów przetrenowania. Może się zdarzyć, że poczujesz się zmęczona, ale winny temu będzie gorszy dzień w pracy, a nie osłabiony po treningu organizm. W takim przypadku zaplanuj krótszy trening, a zobaczysz, że z biegiem jego trwania poprawi Ci się nastrój i wrócą chęci do życia. Jeżeli tego nie zrobisz - wyrzuty sumienia nie dadzą ci się spokojnie wyspać!

4. Ćwicz według określonego planu

W planie treningowym spontaniczność się nie sprawdza. Najlepiej, jeśli chociaż raz w tygodniu określisz dni oraz godziny treningu (uwzględniając godziny pracy oraz weekendy). Tak zaplanowany grafik pozwoliCi ćwiczyć systematycznie i regularnie, co jest podstawą w budowaniu dobrej formy.

5. Wykop z siebie lenia

Jeśli tylko przyłapiesz się na kombinowaniu i usprawiedliwianiu się od braku aktywności, poproś kogoś, by dał ci porządnego kopniaka w tyłek. Taka metoda mimo tego, że może wydać się brutalna, pozwoli ci założyć dres i w podskokach udać się na trening.

6. Zainwestuj w odpowiedni strój do ćwiczeń

Nic nie działa na kobiety tak motywująco, jak chęć wskoczenia w ładne i wygodne ubrania. Jeśli zainwestujesz w kolorowy, wygodny i ładny strój treningowy, częściej będziesz chciała mieć go na sobie, a tym samym - wybierać się na trening. Ładnie i wygodnie nie oznacza drogo. W sieciówkach sportowych można znaleźć ubrania w rozsądnych cenach. Aby pięknie wyglądać na treningu, wcale nie musisz inwestować w najnowsze kolekcje znanych, sportowych marek.

7. Nie bój się pytać - szczególnie na początku swojej sportowej drogi.

Pytaj i czerp wiedzę od instruktorów i trenerów, którzy pomogą ci dobrać plan treningów, odpowiedni do twojej aktualnej formy. Poza tym, korzystając z fachowej pomocy, nauczysz się prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, co jest niezmiernie ważne. Ćwicząc niewłaściwie, nie osiągniesz takich rezultatów, jakich oczekujesz, a do tego możesz nabawić się poważnych kontuzji.

8. Postaw sobie realny cel

Nie ma nic gorszego, niż wyznaczenie sobie mało realnego celu, takiego jak np. zrzucenie w miesiąc 20 kg. Postępując w ten sposób, od razu skazujemy się na porażkę! Ważne, aby cel był krótkoterminowy, składający się w spójną całość z planem długoterminowym, np. tracić w miesiącu 2 kg, co po pół roku da świetny wynik utraty 12 kg.

9. Wystrzegaj się monotonii

Aby osiągać postępy, a przy tym się nie zanudzić, należy urozmaicać sobie treningi. Dlatego nie stawiaj tylko na jedną aktywność! Czerp z tego, co cię otacza. Zimą idź na biegówki, a latem od czasu do czasu trening w klubie zamień na rolki, rower czy pływanie. Taka odmiana świetnie ci zrobi, a przy okazji pobudzi do pracy mięśnie, o których na co dzień nie myślisz. Pamiętaj - organizm, który dostaje urozmaicone bodźce ruchowe, szybciej spala kalorie, a także lepiej buduje wytrzymałość i siłę.

10. Zmień nawyki żywieniowe

Same ćwiczenia nie przyniosą efektów, jeżeli będziesz się źle odżywiać. Wyeliminuj z diety fast foody, żywność przetworzoną, słodycze i słodzone napoje gazowane. Najlepiej będzie, jeśli wraz z planem treningowym wprowadzisz w życie plan żywieniowy, zawierający pięć. lekkostrawnych posiłków w ciągu dnia. Nie ograniczaj jednak kalorii zbyt drastycznie, bowiem szybko stracisz siły do ćwiczeń!

Już wiesz co zrobić aby zacząć żyć aktywnie! Nie pozostaje Ci nic innego, niż wstać z kanapy i wdrożyć te 10 zasad w życie. Powodzenia! :)

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >