Magiczne działanie jogi na system nerwowy

Niemal każdemu naszemu dniowi towarzyszy stres. Może być spowodowany nerwową pracą, lękiem przed spotkaniem z szefem, obawą o przyszłość, troską o rodzinę i zdrowie. W zasadzie każda sytuacja może wywołać napięcie, negatywnie oddziałujące na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Nie zawsze jednak musimy sięgać po leki uspakajające, aby złagodzić skołatane nerwy. Doskonałym źródłem spokoju, błogości i prawdziwego wyciszenia jest JOGA.

Joga na stres

Ćwiczenia hatha jogi regulują czynność układu wegetatywnego człowieka. Układ wegetatywny jest tą częścią systemu nerwowego, która nie podlega naszej woli. To właśnie dysharmonia w funkcjonowaniu układu wegetatywnego powoduje rozwój przewlekłych chorób, takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca czy cukrzyca.Sugeruje to, że u ich podłoża leży niekorzystny, niezrównoważony wpływ środowiska na nasz organizm i stan naszego umysłu. Gdybyśmy przełożyli to na filozofię hatha jogi, należałoby powiedzieć, że zaistniała niekorzystna przewaga elementu Tha, który wyraża się niepokojem na poziomie umysłu. Ciało, z natury rzeczy leniwe, nie nadąża za rozedrganiem umysłu i stopniowo rozwija zmiany chorobowe. Specjalne zestawy ćwiczeń na poziomie fizycznym pozwalają przywrócić harmonię między Ha i Tha, co umożliwia powrót do zdrowia.

W czasie harmonijnej sesji ćwiczeń, dzięki wzmożonemu napięciu mięśni (działanie izometryczne) i rozciąganiu, poprawia się ukrwienie i przepływ krwi przez stawy, kości, skórę i narządy wewnętrzne naszego organizmu. Stwarza to warunki do szybkiej regeneracji i przebudowy chorych tkanek, łagodzi stany bólowe, a w dłuższej perspektywie biologicznie odmładza cały organizm. Obserwowany współcześnie renesans hatha jogi, wynika właśnie z jej ogromnych możliwości terapeutycznych, tym bardziej, że ćwiczyć może każdy. W niektórych schorzeniach, takich jakosteoporoza czy przewlekłe bóle kręgosłupa i stawów – joga jest niezastąpiona. W czasie ćwiczeń poprawia się przepływ krwi w dotkniętych schorzeniem okolicach, co pozwala na lepsze odżywienie chorych tkanek oraz szybką eliminację toksyn i zmian zapalnych. W miarę rozciągania okolicy kręgosłupa, wraca do normy uwodnienie i elastyczność krążków między kręgowych, czego wyrazem jest powolne „wzrastanie”, czyli powracanie do wysokości ciała osiągniętej w okresie dojrzałości.

Ćwiczenia te wpływają regulująco na aktywność rozlokowanych wzdłuż kręgosłupa skupisk komórek nerwowego układu wegetatywnego. W ten sposób, na zasadzie tzw. odruchów skórno-trzewnych, można leczyć rozmaite dolegliwości narządów wewnętrznych, gruczołów wydzielających hormony, takich jak tarczyca, jajniki oraz trzustka, a także przywracać prawidłowe trawienie i perystaltykę jelit.

Niezależnie od momentu rozpoczęcia ćwiczeń, szybko daje się zauważyć ich „magicznie” odmładzający efekt. Zmniejszają się zmarszczki mimiczne, a cellulit (tzw. pomarańczowa skórka widoczna przede wszystkim na udach) - znika . Wszytsko za sprawą niezwykłego efektu poprawy odżywienia i krążenia w skórze i tkance podskórnej. Należy zaznaczyć, że ćwiczenia hatha jogi nie wpływają na nadmierny wzrost masy mięśni, tak jak ćwiczenia siłowe. Pozwalają jedynie wysmuklić sylwetkę i przywrócić jej prawidłowe proporcje. Jeżeli ktoś stale i systematycznie uprawia hatha jogę, bardzo długo zachowuje młody wygląd  oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia stanów depresyjnych czy lękowych.

Hatha joga głęboko ingeruje w naszą psychikę, pozwalając odprężyć się intelektualnie i oraz dać umysłowi odpocząć. Taki relaks mentalny możemy porównać do medytacji, ponieważ hatha joga – to medytacja w ruchu. Nie należy jednak rozumieć, że seans hatha jogi to trwanie w relaksie. Przeciwnie. Niektóre asany  wymagają wysiłku i skupienia. Specjaliści porównują wydatek kaloryczny godziny hatha jogi do 20 godzin aerobiku. Prawidłowo prowadzona sesja jogi harmonizuje i stabilizuje emocje, pomaga pozbyć się stanów lękowych, depresji, dręczących myśli i koszmarów sennych. Po harmonijnej sesji ćwiczeń czujemy się uspokojeni, pogodni, łatwiej się nam koncentrować i myśleć. Stopniowo lepiej poznajemy samych siebie i budujemy swoją własną, nową osobowość.

O jodze mówi się, że „prowadzi”i „chroni”… Joga to połączenie wielu technik redukcji stresu. Są to na pewno ćwiczenia oddechowe, asany równoważne wzmacniające ciało i umysł, rozciąganie mięśni, elementy ćwiczeń siłowych i fitnessu, a także elementy medytacji, koncentracji i wizualizacji.

Jak koić nerwy jogą?Jeśli z czymś w życiu przesadzasz, twoje ciało chce ci to uświadomić - szczególnie jeśli chodzi o stres. Jeśli czujesz się przemęczona może to oznaczać, że stresogenne sytuacje powoli cię wyniszczają. Typowymi oznakami nadmiernego stresu są: bóle głowy, niespokojny sen, wewnętrzny niepokój, napięcie, niekontrolowane bądź niespodziewane ataki agresji, problemy z koncentracją, depresja, zwiększony bądź zmniejszony apetyt.

W niektórych sytuacjach, nadmierny stres może być przyczyną braku zainteresowania życiem codziennym, normalnymi czynnościami i zajęciami. Odkąd naukowcy odkryli, że stres ma negatywny wpływ na nasz system odpornościowy, nikogo nie powinno dziwić, że w trakcie wzmożonego narażenia na sytuacje stresogenne, jesteśmy wciąż przeziębieni, łapiemy różnego rodzaju infekcje czy choroby.

Błędem jest myśleć, że wystarczy jakiś czas posiedzieć w lotosie, czy sidhasanie, a nasz umysł powróci do równowagi. Także ćwiczenie wyłącznie asan relaksacyjnych nie przyniesie takiego efektu, jak sesja zawierająca asany stojące, pozycje odwrócone, skręty  - zakończona dłuższym relaksem. Żeby dobrze się zrelaksować, trzeba najpierw włożyć nieco fizycznego wysiłku w ćwiczenia przywracające równowagę w organizmie.

Jeśli zaczynasz ćwiczyć jogę i wciąż czujesz się przemęczony, jest kilka sposobów na zneutralizowanie skutków stresującego życia. Asany, które wyciszają i uspokajają to na przykład Sidhasana, Sarvangasana, Adho Mukha Virasana, Savasana. Jednak praktykowanie wyłącznie tych asan nie prowadzi do ukojenia nerwów, o ile nie są one wplecione w program codziennej sesji wraz z innymi pozycjami jogi. Niektóre z nich – Sarvangasana, są dostępne dopiero na kolejnym etapie ćwiczeń, np. po kilku tygodniach. Joga to nie tylko zestaw ćwiczeń przywracających równowagę fizyczną i psychiczną w organizmie, to także nauka reakcji własnego organizmu i wpływania na uspokojenie nerwów, nawet w stresujących warunkach. Jeśli się tego nauczymy żadna sytuacja niesprzyjająca w życiu, nie będzie nam przeszkadzać w realizacji zamierzeń. 

Asany kojące nerwy

Tadasana – pozycja góry

Podstawowa pozycja stojąca – uczymy się w niej prawidłowej postawy ciała, która powinna towarzyszyć nam zarówno podczas praktyki jak i na co dzień. Praca, którą w niej wykonujemy pojawia się w wielu innych asanach, w których poszukujemy otwarcia i przestrzeni w klatce piersiowej. Ma działanie stabilizujące na poziomie fizycznym i psychicznym.

Utthita Trikonasana – rozciągnięty trójkąt

Asana szczególnie skuteczna i zalecana, gdy jesteśmy zestresowani, podenerwowani, zniecierpliwieni, gdy nasz układ nerwowy jest osłabiony.

W miarę regularnej praktyki, kiedy wykonujemy ją z lekkością i bez żadnych napięć ciała, łączy w nas doznanie piękna, czystości i świadomości. Doskonale wycisza umysł. Szczególnie skutecznie wzmacnia mięśnie nóg, pomaga nam też w zwiększeniu fizycznej równowagi i wytrzymałości.

Paścimottanasana - skłon w pozycji siedzącej

Podstawowy skłon w przód, w tej asanie intensywnie rozciągany jest cały tył tułowia – nogi, pośladki oraz plecy i szyja. Asana również działa leczniczo na problemy związane z układem pokarmowym. W trakcie wykonywania tej pozycji zwiększa się ukrwienie w narządach rodnych. Jest to jedna z asan, w której można wyciszyć umysł i uspokoić nerwy.

Janu sirsasana – skłondo kolana

Według Iyengara jest jedną z najistotniejszych asan. Regularne wykonywanie tej pozycji wywiera rozległy wpływ na całe ciało. Uaktywnia narządy wewnętrzne, m. in. tonizuje wątrobę i śledzionę, pobudzając proces trawienia oraz działa regenerująco na nerki, uspokaja i wycisza umysł oraz układ nerwowy,  łagodzi negatywny wpływ stresu.

Siddhasana – wygodna pozycja do medytacji

Jest to jedna z pozycji szczególnie polecanych do medytacji i wyciszenia umysłu. Jeśli prawidłowo w niej zasiądziemy i zadbamy o wyprostowany kręgosłup, z pewnością nie pojawi się potrzeba odliczania czasu i już po chwili poczujemy jej uspokajające działanie.

Jeśli nie wiesz w jaki sposób prawidłowo wykonać poszczególne pozycje, znajdź nauczyciela jogi w swojej okolicy. Warto zacząć przygodę z jogą z nauczycielem, a następnie kontynuować w domu. Wszystkie przedstawione pozycje są bezpieczne, niemniej namawiam do skorzystania z porad doświadczonego nauczyciela jogi, zwłaszcza jeśli masz zaleczone kontuzje lub cierpisz na nawracające bóle kręgosłupa. Zapraszam do kontaktu przez stronę www.domjogi.pl po więcej informacji. Wszystkie zdjęcia wykonał Hubert Gorczyca dla Domu Jogi. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >