Masuj się na zdrowie

Kto z nas nie lubi masażu, szczególnie na koniec męczącego dnia? Jeżeli jesteśmy aktywni, masaż powinien zagościć w naszym tygodniowym rozkładzie zajęć na dobre. Dlaczego?

Do masażysty wybieramy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy odczuwamy jakiś dyskomfort związany ze zbyt dużym napięciem mięśni lub gdy kompletnie nas "połamało". Tak naprawdę jednak, masaż powinniśmy stosować regularnie, szczególnie gdy jesteśmy aktywni.

Skupię się dziś na masażu sportowym, który nie służy jedynie relaksowi, ale ma za zadanie przygotować ciało do intensywnego wysiłku oraz sprawić, że mięśnie będą się lepiej regenerować zaraz po treningu.

Masaż sportowy jest nieodłącznym elementem treningu większości sportowców. Różni się on od masażu klasycznego przede wszystkim tym, że jest wykonywany przy użyciu większej siły i energii
(czasami może nawet być bolesny). Masaż jest też nieodłącznym elementem odnowy biologicznej sportowców podczas i przed ważnymi zawodami oraz w trakcie intensywnych przygotowań. Pomaga on zapobiec kontuzjom, likwiduje skutki przetrenowania, a nawet rozgrzewa i przyspiesza przemianę materii.

Wyróżniamy kilka rodzajów masaży sportowych:

  • Masaż kondycyjny - służy do podtrzymywania kondycji w okresie wolnym od zawodów, czyli w trakcie tzw. martwego sezonu. Zadaniem tego rodzaju masażu jest utrzymanie odpowiedniej elastyczności ciała.
  • Masaż treningowy -  stosowany u lekkoatletów, pływaków, tenisistów oraz kolarzy, polega na ugniataniu mięśni. Powinien być wykonywany około 5 godzin po treningu.
  • Masaż przed zawodami – wykonywany przynajmniej 2 dni przed zawodami. Ma na celu wzmocnienie i rozluźnienie mięśni.
  • Masaż restytucyjny – ten rodzaj masażu ma na celu rozluźnienie mięśni podczas zawodów. Wpływa na poprawę krążenia krwi i przyspiesza przemianę materii.
  • Masaż sportowy przedwysiłkowy - stosuje się jako uzupełnienie rozgrzewki, a jego celem jest przygotowanie organizmu do większego wysiłku fizycznego.
  • Masaż sportowy międzywysiłkowy – stosuje się go w przerwie zawodów, by utrzymać rozgrzane mięśnie.
  • Masaż powysiłkowy – celem masowania jest szybsza regeneracja mięśni po intensywnym wysiłku sportowym.

Warto zdecydować się na masaż, nawet gdy jesteśmy mniej aktywni od zawodowych sportowców. Dzięki temu będziemy się lepiej regenerować po treningach, a przy tym zrobimy coś przyjemnego dla naszego ciała i ducha.

Źródło: www.abczdrowie.pl

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >