Nie masz czasu na trening? Zrób Tabatę!

Tabata to tylko 4 minuty mocnego treningu. Razem z obowiązkową rozgrzewką i rozciąganiem po treningu, zajmie ci nie więcej niż 15 minut. Prawda, że tyle jesteś w stanie zrobić dla siebie?! Tym bardziej, że Tabaty nie należy wykonywać codziennie, lecz co 2 - 3 dni, więc takie minimum treningowe należy się twojemu ciału.

Czym jest Tabata?

Jest to forma niezwykle intensywnego wysiłku interwałowego. Podczas takiego treningu wytwarza się tak zwany dług tlenowy, który pomaga wyprowadzić organizm z obniżonego pH i usunąć produkty beztlenowych przemian powysiłkowych. Po treningu w organizmie następuje wysoka konsumpcja tlenu, co ma ogromny wpływ na metabolizowanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Tłuszcz jest więc spalany nie tyle podczas samego treningu, ale jeszcze przez kilka godzin po jego zakończeniu. Rewelacja, prawda?

Jak napisałam na początku, całość trwa tylko 4 minuty, ale nie można pomijać rozgrzewki. Jeżeli uznasz, że po zakończonej serii jesteś w stanie zrobić powtórkę – śmiało, wykonaj nawet dwie.

Jak wybrać ćwiczenia i jak ćwiczyć?

Do treningu nie jest potrzebny żaden sprzęt, bo wszystkie ćwiczenia można wykonać jedynie ciężarem własnego ciała. Tabata polega na wykonaniu 8 serii ćwiczeń - 20 sekund wykonujemy ostrą pracę, a 10 sekund odpoczywamy (najlepiej też aktywnie, czyli na przykład truchtając). Ćwiczenia mogą być różne, ale możemy skupić się tylko na jednym, angażującym jak najwięcej grup mięśniowych, np. popularnym padnij - powstań (ang. burpees).

Przykładowa seria Tabaty (8 różnych ćwiczeń)
- pajacyki
- pompki
- bieg z wysokim unoszeniem kolan (skip A)
- przysiady
- przeskoki w podporze przodem
- odwrócone pompki (triceps)
- skakanka
- wykroki

Tak krótkie i bardzo intensywne wysiłki sprawiają, że w naszym organizmie zachodzi efekt "after burn", czyli przyspieszone tempo spalania kalorii, które utrzymuje się nawet do 48 godzin po zakończeniu treningu. Dzieje się tak, ponieważ intensywne, interwałowe treningi zużywają podczas pracy cały glikogen, czyli cukier znajdujący się w mięśniach i w związku z tym, po zakończeniu treningu organizm czerpie energię z tłuszczu.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >