Podkręć metabolizm

Jest wiele sposobów na podkręcenie metabolizmu. Ostre przyprawy, sen, ćwiczenia siłowe i cardio — to tylko kilka z nich. Jako że tempo przemiany materii decyduje o masie ciała człowieka, warto znać metody, które pomogą je zwiększyć.

Czym jest metabolizm?

To inaczej przemiana materii, proces, w którym biorą udział hormony i enzymy odpowiadające za przetworzenie pożywienia w paliwo niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tempo tego przebiegu decyduje o efektywności procesu spalania kalorii. W związku z tym przemiana materii ma wpływ na masę ciała, tempo, w jakim tracimy zbędne kilogramy i je zyskujemy.

Szybkość metabolizmu zależy od takich czynników jak wiek, płeć, wzrost i masa ciała.

Przyczyn wolnego tempa metabolizmu dopatrywać się można w niejedzeniu śniadania, przyjmowaniu niewystarczających ilości płynów, jedzeniu w nieregularnych odstępach czasu i to zbyt dużych objętościowo posiłków, a także braku aktywności fizycznej.

Osoby, których ciało w większym stopniu składa się z tkanki mięśniowej niż tłuszczowej, cieszą się szybszym metabolizmem. Od mięśni zależy bowiem ilość spalanych kalorii nawet w czasie spoczynku. Dlatego tak ważna jest regularna aktywność fizyczna.

W celu podniesienia tempa przemiany materii powinniśmy praktykować trening cardioZaleca się szczególnie ćwiczenia o wysokim stopniu intensywności, dzięki którym tempo metabolizmu zostanie podniesione na dłuższy czas. 

Jak ćwiczyć, aby poprawić metabolizm?
Możemy zdecydować się na aerobik na stepie lub nordic walking z elementami szybkiego biegu. Wskazane są też treningi interwałowe typu HIIT.

Aby zwiększyć tempo przemiany materii, zaleca się jedzenie żywności nisko przetworzonej, na przykład pieczywa pełnoziarnistego czy owoców. W jadłospisie powinny znaleźć się źródła białka (najbardziej termogennego składnika żywności), do którego strawienia potrzeba więcej energii niż w przypadku węglowodanów. Produkty białkowe powinny stanowić część każdego posiłku, który spożywamy w ciągu dnia. Porcji tego składnika dostarczy mleko i jego przetwory, mięso i ryby, warzywa strączkowe.

Przyprawy

Na tempo przemian metabolicznych wpływają też ostre przyprawy, m.in. chili, ostra papryka i imbir, które nasilają proces termogenezy — produkcji ciepła. Ponadto powinniśmy spożywać posiłki o mniejszej objętości, ale w regularnych odstępach czasu i pamiętać o śniadaniu. Rezygnacja z tego posiłku powoduje spowolnienie metabolizmu, ospałość i brak energii.

Woda

Zaleca się picie dużych ilości płynówWoda nie tylko przyspiesza proces przemiany materii (odwodnienie powoduje spowolnienie metabolizmu), ale i wypłukuje z organizmu toksyny, a zatem oczyszcza go. Pamiętajmy, że źródłem wody są również warzyw i owoce.

Oprócz tego nie powinniśmy rezygnować z kawy, yerba mate i zielonej herbaty, które są bogate w kofeinę, podkręcającą metabolizm o nawet kilkanaście procent. Alkaloid ten nasila termogenezę i stymuluje do działania, czyli pobudza do aktywności fizycznej, dodaje energii, a dzięki temu możemy ćwiczyć dłużej. Warto jednak pamiętać, aby źródła kofeiny przyjmować z umiarem.

SEN

Jedną z przyczyn nadwagi jest niewystarczająca liczba godzin, jaką przeznaczamy na sen. Jeżeli śpimy mniej niż 7–8 godzin, w naszym organizmie wzrasta poziom greliny — hormonu głodu. Wówczas możemy mieć problemy z zachowaniem kontroli łaknienia i skarżyć się na brak energii, a w rezultacie zmniejsza się spontaniczna aktywność fizyczna w ciągu dnia. Efektem niedoboru snu jest również spowolnienie procesów metabolicznych.

Źródło:fitnes.wp.pl

 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >