Trening powięziowy

Od jakiegoś czasu coraz więcej słyszy się o treningu powięziowym. W świecie sportu i fizjoterapii, wiedzie on swój prym i jest badany przez rzeszę specjalistów. Okazuje się, że dobry trening powięziowy może usprawnić nasz organizm i pomóc osiągać jeszcze lepszesportowe sukcesy.

Czym jest powięź?

Jest to tkanka łączna włóknista składająca się z wody, kolagenu oraz związków białka i cukrów. Powięzi tworzą trójwymiarową siatkę otaczającą nasze ciało. Łączą mięśnie, narządy i kości, tak aby wszystko znajdowało się tam, gdzie powinno. Chronią stawy, utrzymują napięcie a tym samym zwiększają naprężenie sylwetki.

Powięzi nazwać można "rusztowaniem" organizmu. Otaczają każdą komórkę dając jej podparcie i nadając kształt. Mają bardzo duży wpływ na nasze mięśnie, jakość ruchów, sylwetkę oraz odczuwanie bólu. Warto więc wdrożyć trening powięziowy do swojego planu aktywności, aby móc cieszyć się sprawniejszym ciałem.

Jak trenować powięzi?

Najlepiej za pomocą rollera piankowego. Z jego pomocą można ćwiczyć samodzielnie w domu lub - jeśli go nie posiadamy - w siłowni. Trening jest prosty, lecz dobrze najpierw wykonać go pod okiem specjalisty. Mówiąc najprościej, wystarczy  położyć rolkę pod napiętymi mięśniami, np. łydki i rolować (przesuwając nogę w przód i tył tak, aby roller dotarł od ścięgna Achillesa do kolana i z powrotem. Takie rolowanie nie powinno trwać dłużej niż 2 minuty (na jedną grupę mięśni). Najlepiej wykonać po 8 -10 powtórzeń na daną grupę mięśniową. Roller piankowy sprawdzi się dobrze również przy treningu mięśni dwugłowych i czworogłowych uda, pośladków, przywodzicieli, mięśni grzbietu czy tricepsów.

Trening ten można połączyć lub wykonać zamiast rozciągania. Najlepiej jednak wykonać obie te czynności, pamiętając o odpowiedniej kolejności. Na początek dynamiczne rolowanie, a następnie statyczne, długie i spokojne rozciąganie.

Zalety treningu powięzi

Główną zaletą treningu mięśniowo–powięziowego, są bardziej elastyczne mięśnie (dzięki którym zyskamy lepszą koordynację oraz motorykę ciała), redukcja bólu po ciężkim treningu  oraz eliminacja ryzyka urazów.

Źródło: "Body Life" Fachowy magazyn branży fitness, 6/2015, str. 58-61.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: powięź, trening