Boli brzuch, do tego biegunka i zapacia...

Zapytacie, co się dzieje?

Masz bóle brzucha, biegunki, zaparcia, które obniżają Twój komfort życia?

Z całą pewnością wszelkie zaburzenia zdrowotne wymagają konsultacji lekarza. Spróbujmy się jednak przyjrzeć dosyć często występującemu zespołowi jelita nadwrażliwego.

Stres, pośpiech, niewłaściwe, nieregularne odżywianie, brak odpowiedniej aktywności fizycznej i zaczynają się problemy zdrowotne.

Zespół jelita nadwrażliwego jest chorobą czynnościową przewodu pokarmowego charakteryzującą się naprzemiennymi okresami z biegunkami i zaparciami, bólami brzucha i wzdęciami. Pacjenci z tymi dolegliwościami stanowią 30-50% wszystkich leczonych osób w poradniach gastroenterologicznych, a więc są to liczby znaczące. Jest to choroba niestanowiąca bezpośredniego zagrożenia życia, ale znacznie obniżająca standard życia. Statystyki podają, że jest to druga, po przeziębieniu, przyczyna absencji w pracy.

ZJN jest chorobą złożoną, gdzie sposób odżywiania ma niebagatelne znaczenie. Zauważono, iż niektóre produkty nasilają objawy choroby. Są to np. mleko, produkty zawierające pszenicę (a czasem i inne zboża zawierające gluten), jaja, nadmiar tłuszczu roślinnego, jak i zwierzęcego, nadmiar kofeiny, czekolady, alkoholu, niedostatek produktów zawierających błonnik pokarmowy (uwzględniając objawy choroby, czy jest to biegunka czy zaparcie), a także przejadanie się.

Stres i napięcia emocjonalne, czynniki genetyczne, bakteryjne infekcje przewodu pokarmowego, antybiotykoterapia, nadużywanie leków przeczyszczających i hormonalnych, przebyte zabiegi operacyjne jamy brzusznej, płeć (kobiety chorują dwukrotnie częściej) – mogą być przyczynami nadwrażliwości jelita.

Zespół jelita nadwrażliwego może mieć postaci:

- z przewagą biegunki

- z przewagą zaparć

- postać mieszaną biegunkowo-zaparciową

We wszystkich postaciach tej choroby mogą występować również bóle brzucha, kruczenie, przelewania, wzdęcia, dyskomfort w jamie brzusznej, nadmierne oddawanie gazów.

Obserwujesz u siebie podobne, niepokojące objawy obniżające Twój komfort życia?

Co robić?

Odwiedzić lekarza i dietetyka – do czego gorąco zachęcam i przestrzegać diety!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >