Zmora zwana zgagą!

Zaczyna się od dokuczliwego kaszlu, bólu, uczucia pieczenia w gardle i dławienia... Zdarzyło Wam się doświadczyć tych wątpliwych przyjemności?

Zgagą nazywamy sytuację, kiedy cofające się do przełyku kwasy żołądkowe, wywołują piekący ból. O okrutnym charakterze dolegliwości świadczy już jej łacińska nazwa "pyrosis", pochodząca od słowa "pyros" oznaczającego ogień.

Czy próbowaliście już wszystkich dostępnych leków bez recepty, których jest pełno, a w które zaopatrzyć się można w osiedlowym sklepie markecie, na stacji benzynowej i  w aptece?

Czego jeszcze próbowaliście? Spać na siedząco, pić hektolitry mleka dla zneutralizowania kwasów, stosować właśne metody? Wędrowaliście od lekarza do lekarza?

Co jest przyczyną zgagi?

Bezpośrednią przyczyną jej powstawania jest choroba refluksowa, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jest to więc zaburzenie funkcji przełyku, za którą odpowiada zwieracz: zarzuca on pokarmy do przełyku w kierunku gardła. Przyczyną zgagi może być także przepełnienie żołądka z powodu zbyt obfitego posiłku lub pospieszne, a tym samym niedokładne, przeżucie pokarmu.

Niektóre leki również nasilają refluks. Tak działają np. preparaty na nadciśnienie z grupy tzw. calcium-blokerów czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. Ibuprom.

Czy na początku walki z chorobą ktoś zaproponował wam zmianę diety?

Krok 1. Konsekwentnie wyłącz z diety mleko i wszelkie przetwory mleczne i nie pozwalaj sobie na odstępstwa.

Krok 2. Odstaw cukier,wszelkie słodycze, miód, wszystkie słodziki i ogranicz owoce do 200g dziennie.

Krok 3. Wyłącz z diety wszelkie margaryny i oleje rafinowane.

Krok 4. Zrezygnuj ze zbórz zawierających gluten. Najgorsza jest pszenica.

Krok 5. Wprowadź do diety olej kokosowy nierafinowany, więcej warzyw, nasiona chia (2 łyżki na 1 szkl letniej wody, poczekaj aż zrobi się kisiel), łagodne napary z imbiru.

Krok 6. Nie przejadaj się posiłki, powinny być one mniejsze i spożywane częściej.

Krok 7. Pij niegazowaną wodę 30 min przed posiłkiem i 2,5 godz. po posiłku.

Krok 8. Unikaj jedzenia przed wysiłkiem fizycznym i bezpośrednio przed snem.

Krok 9. Nie jedź posiłków, o których wiesz, że nasilają u Ciebie dolegliwości.

Bardzo ważne – nie pal papierosów i nie pij alkoholu, ostrożnie obchodź się z kawą (najłagodniejsza jest kawa mielona, chwilę gotowana w rondelku z wodą, bez cukru i mleka, ale za to z odrobinką imbiru).

Staraj się jak najrzadziej stosować leki „na zgagę” – skutecznie zaburzają one proces trawienia białek.

A skąd się bierze zgaga w ciąży?

Winowajcą jest progesteron, który przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja, a potem umożliwia utrzymanie ciąży. Zwiotcza przy tym mięsień okrężny (zwieracz), zamykający ujście przełyku do żołądka. Co się wtedy dzieje?

Żadnej z pań, które były w ciąży tłumaczyć nie trzeba! :)

Zgaga doprowadza przyszłe mamy do rozpaczy! J Na szczęście ten czas nie trwa wiecznie! :)

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >