Co nas gryzie?

XIV Dalajlama mówi o sobie, że jest pełen miłości i współczucia dla każdej istoty żyjącej, ma jednak problem z zaakceptowaniem komarów i os.

Szczerze mówiąc - mam ten sam problem.

Nie do końca potrafię jeszcze funkcjonować w towarzystwie meszek, kleszczy i innych owadów, które fruwają i bzyczą.

Akceptuję pająki, mrówki i wszelkie inne stworzonka, byleby nie gryzły! :)

Skoro się nie lubimy, spróbujmy im wyraźnie zakomunikować, iż nie są proszonymi gośćmi w naszym domu i otoczeniu.

Można pójść na łatwiznę i kupić preparaty odstraszające, pełne chemicznych związków - w tym DEET - który oprócz tego, że odstrasza owady, szkodzi niestety naszemu zdrowiu. Bezpieczniej i przyjemniej jestwięc postawić na proste i skuteczne metody naturalne. Oto niektóre z nich. 

  • Starta skórka z owoców cytrusowych pozostawiona w miseczce przy oknie zapobiegnie wchodzeniu do domu pająków i much. 
  • Podobnie przed nieproszonymi gośćmi chroni doniczka z bazylią, miętą, tymiankiem lub kocimiętką na parapecie okna. Olejek z kocimiętki sprawdza się również doskonale jako ochrona przed komarami na dworze. Wystarczy posmarować nim skórę przed wyjściem, a przez 2 godziny mamy zapewniony spokój. Równie skutecznie działa olej z miodły indyjskiej (Neem). Jest ona rodzimym drzewem, rosnącym w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym, jaki występuje w Birmie oraz Indiach.  Miodła stosowana była do kąpieli noworodków, w celu ochrony przed ugryzieniami owadów. Znalazła również liczne zastosowania w schorzeniach skórnych - także łupieżu. Neem stosowana jest w produkcji wielu preparatów naturalnych, nie wykazuje bowiem żadnych efektów ubocznych. Ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze, hipoglikemiczne, plemnikobójcze, moczopędne, przeciwnowotworowe itd. 
  • Muszki owocówki możemy wyłapać,napełniając szklankę do ¾ octem, dopełniając ciepłą wodą i dodając 8 kropel płynu do mycia naczyń.
  • Osy nie lubią bukiecików ze świeżo ściętego rozmarynu lub mięty. Możesz wrzucić gałązkę rozmaryny na węgiel, gdy robisz grilla. Unoszący się zapach odstraszy insekty. 
  • Przed wyjazdem na piknik przygotuj sobie poniższy specyfik i spryskuj się nim, zanim wyjdziesz z domu. Wymieszaj następujące składniki: 100 ml wody, 15 kropli olejku goździkowego, 15 kropli olejku lawendowego, 15 kropli olejku z trawy cytrynowej, 15 kropli olejku eukaliptusowego, 15 kropli olejku citronella. Buteleczkę należy przed każdym użyciem (? wstrząsnąć?). Spryskiwać ciało co 2 godziny, zależnie od potrzeb.

A co zrobić, jeśli już zostaliśmy upolowani przez małego agresora?

Mamy kilka prostych dróg ratunku:

  1. Wpierwszej kolejności warto sięgnąć po świeżą cebulę, którą przekrajamy na pół i przykładamy w miejscu ugryzienia.Zmniejszy to obrzęk i złagodzi swędzenie.
  2. Zbawienny jest okład z octu.
  3. Doskonałe działa przyłożenie przedartego liścia babki lancetowatej, roztartej natki pietruszki czy liści bazylii.
  4. Pomocna może być również pasta z wody i sody oczyszczonej
  5. Dobrze koi ukąszenia mikstura wg przepisu: 20 ml oleju np. rzepakowego, 10 kropli olejku goździkowego, 10 kropli olejku bazylikowego.

UWAGA!

Jeśli jesteś uczulona/y na jad owadów, pamiętaj o szybkim sięgnięciu po lek przeciwhistaminowy i natychmiastowej wizycie na pogotowiu, jeśli niebezpiecznie nasila się reakcja uczuleniowa. Nie używaj też olejków, na które masz alergię. Uczulenie to poważna sprawa i nigdy go nie bagatelizuj.

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >