Czym kierować się przy zmianie nawyków żywienia

W tym momencie masz szeroki wybór różnych piramid żywienia: piramida wegańska, środziemnomorska, piramida amerykańska, japońska, czasem nawet zdarzają się piramidy opracowane pod wytyczne komercyjnych diet. Ostatnio coraz modniejsze stało się posługiwanie talerzem zdrowia. O co w tym chodzi?

Oba zagadnienia są niczym innym jak graficznym przedstawieniem sposobów żywienia, które za zadanie mają nam ułatwić orientację wśród nieskończonej ilości trendów żywienia. Grafiki te upewniają Cię, że dobrze oszacowałeś swoje porcje, jak również wybrałeś odpowiednie grupy żywności. Innymi słowy, dzięki tym narzędziom z łatwością nauczysz się kontroli swoich posiłków.

W podstawie piramidy żywienia na dzień dzisiejszy jest sport oraz picie wody. To zrozumiałe z uwagi na fakt, że coraz mniej się ruszamy. W założeniu piramidy żywienia bowiem szerokość podstawy deklaruje nam, jak często powinniśmy wykorzystywać dane propozycje. Kolejnym zaleceniem po sporcie jest spożywanie węglowodanów. W piramidzie ujęte są węglowodany złożone: ryż, ziarna zbóż, makaron i inne wysokoskrobiowe produkty. Niektóre piramidy wskazują również na ilość porcji. Kolejnym zaleceniem jest spożywanie warzyw, następnie mniejszej ilości owoców, półtłustego lub chudego nabiału. Na szczycie piramidy zazwyczaj są ujęte produkty mięsne, których spożycie powinno rzadsze oraz słodycze, które powinniśmy spożywać naprawdę okazjonalnie. Piramidy mogą różnić się między sobą ilością i częstotliwością spożycia różnych grup żywności.

Talerz zdrowia wydaje się praktyczniejszy. Po pierwsze, z uwagi na to, że pokazuje nam jasno, jaką część naszego talerza powinny stanowić warzywa, jaką część owoce, jaką mięso i jego przetwory, a jaką produkty skrobiowe. Talerz zdrowia ma jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie zawsze w pełni ujmuje wszystkie grupy produktów spożywczych, należy też szukać konkretnych „talerzy”, nie ma jednego uniwersalnego.

Według mojej opinii, oba sposoby określania modelu żywienia powinny być używane, ponieważ stanowią swoje pewne uzupełnienie. Nie zawsze porcje z piramidy jawią się nam jako praktyczne podejście, z kolei talerz bardzo jasno je układa.

Kolejną sprawą pozostaje, jak zresztą przy każdej diecie, kwestia jej uniwersalności. Nie dla każdego bowiem system zaleceń w 100% się sprawdza. Należy więc zwrócić uwagę na to, jak nasz organizm reaguje i dostosować do niego wszelkie porady. Dobrze jest trzymać się zdroworozsądkowych założeń, wówczas nie wprowadzimy chaosu w nasze menu, a będzie duża szansa, że wspomogą one nasz własny model odżywiania w kierunku pozytywnych zmian.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: dieta, żywienie