Czyżby konkurencja dla naszego nosa?

Polak potrafi! I to jak potrafi!

Pracownicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej wraz z międzynarodowym zespołem pracują nad urządzeniem, które wywęszy niebezpieczne związki w jedzeniu. FoodSniffer (czyli jedzeniowy wąchacz – w luźnym tłumaczeniu) to niewielki dodatek do smartfonu, który w kilka sekund sprawdzi, czy nasze jedzenie jest bezpieczne.

Urządzenie (właściwie urządzonko!) zbada niewielką ilość produktu (np. soku, piwa, wody służącej do przepłukiwania linii technologicznych) i w ciągu kilku sekund czy minut poda wynik.

Poinformuje nas, czy znalazło resztki pestycydów w owocach, toksyny produkowane przez grzyby (np. pleśnie) w zbożu i piwie, niepożądane substancje w wodzie, alergizującą kazeinę z mleka. Zgodnie z ideą, ma wykrywać dowolne substancje, nawet w niewielkich stężeniach, które mogą być niepożądane dla konkretnego człowieka. Genialne! Prawda?

Gdzie będzie można je wykorzystać? Na polach uprawnych, w procesie produkcji, w sklepie, w domu, do nadzoru nad żywnością.

Ma być dostępne dla każdego. Specjalna aplikacja na smartfon będzie obsługiwała nasz „wąchacz” i w sposób jasny, prosty i czytelny poinformuje nas, czy dana substancja występuje w tym akurat produkcie.

Urządzenie będzie też przesyłało dane do specjalistów, którzy będą mogli kontrolować, czy określone stężenie substancji nie jest zagrożeniem i czy produkt nie powinien np. być wycofany z rynku.

Planowane jest też stworzenie centralnej europejskiej bazy danych otrzymywanych z tej aplikacji.

A jaki udział mają w tym Polacy z Krakowa? Pracują oczywiście nad „sercem” urządzenia – malutkim chipem – optoelektronicznym układem scalonym, pokrytym specjalnym związkiem, który ma zdolność wychwytywania szkodliwych substancji.

Brzmi to niesamowicie, ale biorąc pod uwagę błyskawiczny i gigantyczny rozwój techniki, którego jesteśmy świadkami chociażby w ciągu ostatnich 20 lat, wszystko jest możliwe.

Rozwój techniki jest niesamowity! Co stworzą za 5 lat? Tego nie wie nikt! 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >