Przedstawiam Wam zapomnianą brukiew...

Znacie, nie znacie, posłuchajcie...

Znały ją nasze babcie, dziadkowie, ale my? Co to jest, gdzie to kupić, co z tym zrobić?

Brukiew, inaczej karpiel, jest odmianą kapusty rzepak, należy do rodziny kapustowatych. Pierwsza drukowana wzmianka o brukwi pochodzi z roku 1620. Przyjmuje się, ojczyzną tej rośliny jest Skandynawia lub Rosja, gdzie szeroko uprawia się ją do dziś. Poza tymi krajami, uprawiana jest również we FrancjiKanadzie. Podczas II wojny światowej była ważnym składnikiem menu, również w Polsce, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Przyrządzano z niej pożywną zupę z dodatkiem ziemniaków czy fasoli. Można ją także zapiekać z innymi warzywami. Finowie podają ją m.in. pieczoną z daniami mięsnymi, zmieszaną z pure ziemniaczanym, jako składnik zup. Rozcierana jest razem z gotowaną marchewką i z ziemniakami z dodatkiem masła oraz śmietaną lub mlekiem. Czasami dodawana jest cebula. Powstała potrawa jest w Norwegii obowiązkowym dodatkiem do wielu świątecznych potraw.

Jakie działanie ma brukiew?

- Lekarze naturaliści polecają spożywanie brukwi przy zaparciach stolca i otyłości. Wspomaga odchudzanie -  jest sycąca, a jednocześnie niskokaloryczna.

- Zawarte w niej związki siarkowe pomagają przy chorobach skóry i wypadaniu włosów.

- Medycyna ludowa uważa ją za środek moczopędny i wykrztuśny.

- Ma znaczenie w profilaktyce antynowotworowej dzięki związkom chemicznym zwanym glukozynolatami. Badania naukowe dowodzą, że glukozynolaty mogą zapobiegać rozwojowi raka piersi, prostaty, płuc i żołądka.

Ale... jak zawsze proszę o stosowanie jak najbardziej urozmaiconej diety. Nie możemy jeść brukwi w dużych ilościach, choćby nam jak najbardziej smakowała.

Zbyt duże spożycie brukwi może prowadzić do niedoczynności tarczycy ze względu na zawartość cyjanoglukozydów wpływających na gospodarkę jodem w organizmie. Brukiew nie jest zalecana też osobom z przewlekłymi stanami zapalnymi przewodu pokarmowego (w połączeniu z biegunką). Przeciwwskazania występują także w przypadku ostrych schorzeń żołądka i jelit.

Ale jako składnik urozmaiconej diety – polecam, jak najbardziej!

Szukajmy więc brukwi na stoiskach z warzywami. Niestety, nie jest jeszcze powszechnie dostępna.

Brukiew spożywana jest z reguły na ciepło. Bulwy należy umyć, obrać, zdejmując grubą warstwę skórki, pokroić w słupki i dusić w małej ilości tłuszczu lub gotować 40-45 minut w bulionie. Można przyprawić gałką muszkatołową i otrzymamy pyszną przystawkę do dań mięsnych.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: warzywa