Co jest dla mnie: bieżnia czy orbitrek?

Każdy trening na siłowni powinnaś rozpoczynać od rozgrzewki. Ona nie tylko zapobiega kontuzjom, ale także przyspiesza metabolizm i przygotowuje do dalszego wysiłku. Wśród maszyn do treningu cardio dostępnych na siłowni najbardziej popularna jest bieżnia, ale coraz częściej konkurować z nią może orbitrek. Co jest lepsze dla Ciebie i jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma sprzętami?

  • Orbitrek

Treningi na orbitreku są mniej intensywne. Z tego względu odpowiadają osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią lub wracają po dłuższej przerwie. Ćwiczenia na orbitreku wzmacniają i działają zarówno na górną, jak i dolną część ciała. Może to być więc uzupełnienie do treningu siłowego. To również dobre rozwiązanie, kiedy masz mało czasu i na jednej maszynie chcesz wykonać trening na  wszystkie partie ciała. Jeśli borykasz się z nadwagą lub jesteś osobą starszą, orbitrek to także lepsze wyjście dla Ciebie. Na orbitreku stawy i kręgosłup są zdecydowanie  mniej obciążone niż na bieżni mechanicznej. Trening na orbitreku jest mniej intensywny niż ten na bieżni, przez co spalamy mniejszą ilość kalorii. Z drugiej strony, jesteśmy w stanie wykonać dużo dłuższy trening, a przecież spalanie tłuszczu rozpoczyna się dopiero po ok.  40. minutach wysiłku. Poza  tym nie każdy po prostu lubi biegać, a orbitrek to najlepsza alternatywa.

  • Bieżnia

Bieżnia mechaniczna to często alternatywa do joggingu na świeżym powietrzu. Jeżeli ktoś po prostu  przy niesprzyjających warunkach pogodowych chce wykonać trening biegowy, bieżnia jak najbardziej się sprawdzi. Wykonuje się bowiem ruchy najbardziej zbliżone do naturalnych. Może służyć także jako jedna z metod treningowych podczas przygotowań  np. do biegu ulicznego czy maratonu. Trening na bieżni pozwala spalić bardzo dużą ilość kalorii. Jednak aby wykonać półgodzinny czy czterdziestominutowy trening biegowy, musimy mieć odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Na bieżni można  zmusić organizm do wysiłku zbliżonego do maksymalnego. Każdy trening biegowy ma również bardzo dobry wpływ  na  wszystkie partie mięśni brzucha, w szczególności na najbardziej kłopotliwe, dolne fałdki.

To, czy wybierzesz bieżnię czy orbitrek, zależy od treningu, który chcesz wykonać. Jeżeli stawiasz na intensywność, spalanie kalorii i chcesz zrobić porządny, mocny trening, zapewne zdecydujesz się na bieżnię. Natomiast jeżeli oprócz swojej sylwetki chcesz poprawić ogólną formę i zdrowie albo nie jesteś zbytnio przygotowana kondycyjnie, orbitrek będzie świetną alternatywą.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >