Jak się relaksować?

Jak się relaksować i odpoczywać? Każdy zadaje sobie to pytanie. O tym, jak trenować, pracować czy odżywiać się możemy zasięgnąć informacji z wielu źródeł. Odpoczynek jest nam potrzebny, żeby odpowiednio funkcjonować i na treningach czy w pracy dawać z siebie 100%.

Oczywiście, odpoczynkiem może być spotkanie ze znajomymi czy wypad w góry na weekend. Jednak czasami potrzebujemy metody, która może zastąpić zarwaną noc czy zapewnić szybką regenerację. Najczęstszą i jednocześnie jedną z najprostszych metod relaksacji są ćwiczenia oddechowe. Polegają one na nauce oddychania przeponą i skupienia uwagi na rytmicznych wdechach i wydechach. Oddychanie przeponą jest trudniejsze dla kobiet niż mężczyzn. Dlatego najpierw musisz poznać swoje ciało, zlokalizować przeponę.

Jedną rękę połóż na pod piersiami, a drugą nad. Wciągaj powietrze tak, jakbyś chciała wciągnąć je do brzucha. Obserwuj, jak przepona unosi się i opada. Zamknij oczy i poczuj, jak przy wdechu wypełniają się Twoje płuca, a przy wydechu powietrze powoli je opuszcza. To jedno z ćwiczeń oddechowych. Możesz je stosować przed, w trakcie, a także po ważnym czy stresującym przeżyciu. Ćwiczenia oddechowe powodują dotlenienie organizmu, rozluźnienie mięśni międzyżebrowych i pozwalają Ci ograniczyć wpływ bodźców zewnętrznych i lepiej się skoncentrować. Regulacja oddechu to metoda relaksacji płynąca od ciała do umysłu. Poprzez regulację funkcji swojego ciała wpływasz na lepsze działanie swojego umysłu.

Kolejną metodą jest trening Jacobsona, który wykonany w całości, jest w stanie zrekompensować aż trzy godziny snu. Podstawowym zadaniem ćwiczącego jest odróżnienie stanu napięcia w mięśniach od rozluźnienia i świadome kontrolowanie tej różnicy. Stan relaksu osiąga się poprzez usunięcie napięć z mięśni. Tradycyjnie trening Jacobsona wykonuje się w gabinecie psychologa, jednak podobne efekty można uzyskać wykonując trening z nagrania w domu. Pamiętaj tylko, żeby przygotować sobie odpowiednie warunki, miejsce do leżenia i wybierz wygodną pozycję, w której nie będziesz odczuwała dyskomfortu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Alternatywą do metody Jacobsona jest trening autogenny Schultza. W przeciwieństwie do poprzednich technik, Schultz skupia się na relaksacji ciała poprzez działanie umysłu. Bazuje na odczuciu ciepła i ciężkości w poszczególnych częściach ciała, co ma prowadzić do odczucia ciepła w splocie słonecznym i spowolnienia pracy serca.

Oprócz tradycyjnych metod relaksacji możesz spróbować np. okularów AVS. Za pomocą czerwonych i zielonych błysków, a także odpowiedniego rytmu szumów słyszanych w słuchawkach regulujesz pracę swojego mózgu, w zależności od tego, czy chcesz osiągnąć stan relaksu, czy się skoncentrować. To małe urządzenie możesz ze sobą wszędzie zabrać, ułatwia zasypianie i nie jest drogie. Po stresującym dniu w pracy i intensywnym treningu chwila relaksu przed snem może okazać się niezastąpiona. :-)

Bardzo ciekawym wynalazkiem jest Float Rest. To kabina, w której ciało unosi się w wodzie ze stężoną solą Epsom. Podczas pobytu w niej zostaje wyłączone 90% bodźców zewnętrznych, a użytkownik czuje się jakby lewitował! Mało tego – badania potwierdziły, że podczas pobytu w takiej kabinie uwalnia się hormon stresu, kortyzol.

Jak widzisz, istnieje wiele metod relaksacji, które mogą pomóc Ci nie tylko się zregenerować, ale też zredukować poziom negatywnych emocji takich jak złość czy niepokój. Relaksacja może nauczyć Cię, jak kontrolować swoje ciało i konstruktywnie wykorzystywać przerwy w pracy. Jest też świetnym uzupełnieniem diety czy treningów. Redukując poziom stresu, pozbywasz się chęci na podjadanie i zagłuszanie napięcia złymi nawykami.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: odpoczynek