Rydwany ognia, czyli motywacja ze szklanego ekranu

Sport może być obecny w wielu sferach Twojego życia. Z filmów o tematyce sportowej możesz czerpać motywację, książki o znanych sportowcach, opis tego, w jaki sposób pokonywali swoje trudności, może dać Ci siłę do działania i wzbudzić chęć do podjęcia sportowego wyzwania.

Jednym z filmów, który może Ci pokazać, jak różne motywacje mają sportowcy dążąc do celu, jest angielski film „Rydwany ognia” z 1981 r. Jest to dramat historyczno- sportowy w reżyserii Hugh Hudsona, oparty na historii dwóch biegaczy, Erica Liddella i Harolda Abrahamsa, przygotowujących się do startu w letnich igrzyskach olimpijskich w 1924 r. w Paryżu.

Wybierz pakiet dietetyczny dla siebie

Pochodzą oni z dwóch zupełnie różnych warstw społecznych, co ma wpływ na  ich odmienną motywację do uprawiania sportu. Pierwszy wywodzi swoje korzenie od szkockich misjonarzy i dla niego bieganie jest  sposobem na wielbienie Boga. Drugi zaś pochodzi z biednej żydowskiej rodziny. Jest bardzo ambitny, a sport daje mu możliwość walki z poczuciem niższości wobec  „rdzennych” Anglików, zdobycia sławy i  przełamania barier społecznych.

Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj muzyka, za którą kompozytor, Vangelis, został uhonorowany statuetką Oskara. Dzięki stonowanej i emocjonalnej ścieżce dźwiękowej, która stworzona jest za pomocą klasycznych instrumentów, podkreślone są sportowe zmagania zawodników, ale także ich osobiste problemy. Sceną, która najlepiej zapada w pamięci, właśnie dzięki wykorzystaniu muzyki, jest filmowany w lekko zwolnionym tempie bieg przez plażę, podczas którego perkusja wybija rytm serca, a elektroniczny fortepian – rytm biegu zawodników.

„Rydwany ognia” to poruszająca i pełna inspiracji opowieść o blaskach i cieniach sportowej rywalizacji. Co ważne, ukazuje również hipokryzję związaną z ówczesnymi zasadami olimpijskimi, takimi jak brak możliwości zatrudnienia trenera przez zawodnika i obowiązek wygrywania dla własnego kraju. Film ten został wyróżniony statuetką Oskara w czterech kategoriach : najlepszy film, scenariusz, muzyka i kostiumy. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >