Jak skutecznie schudnąć dzięki jodze

Próbowałaś już wszystkiego, żeby schudnąć? Więc dlaczego efekty nie są zadowalające? Czy po stosowaniu cudownych diet znalezionych w internecie nie było spodziewanych efektów? Może dałaś się także naciągnąć na cud - tabletki odchudzające, które nic nie dały? A może po prostu zabrakło Ci wytrwałości w ćwiczeniach?

Czy wiesz, że BIQdata zgromadziła i scyfryzowała 30 lat badań sprawności dzieci i młodzieży przeprowadzonych przez warszawską Akademię Wychowania Fizycznego (AWF)? Ostatnie testy przeprowadzono w 2009 roku. Co z nich wynika?

Spada nam wytrzymałość, co obrazują na przykład wyniki testu Coopera, który polega na 12-minutowym, nieprzerwanym biegu. 30 lat temu siedmiolatek dawał radę pokonać w tym czasie 1811 metrów, a w 2009 r. (najnowsze wyniki), przebiegał o prawie 300 metrów mniej. Jedenastolatek w 1979 r. bieg na 600 metrów kończył w 158 sekund, a teraz potrzebuje na to prawie pół minuty więcej. W wyścigu na bieżni dzieci w przeszłości były już na mecie, a współczesne mają do pokonania jeszcze 100 m - wynika z raportu.

Badania dotyczą dzieci. A jak mają się ich rodzice? Moje wrażenia z niedawnego pobytu nad morzem są zatrważające. Coraz więcej dorosłych ma nadwagę, a przebywając na plaży, nie kąpie się, lecz … je. 

Zatem zamiast szukać nowych cudownych diet i magicznych sposobów na schudnięcie, zrób coś, co przyniesie Ci trwałe efekty:

Zacznij kontrolować co i kiedy jesz, dzięki temu łatwiej będzie Ci się uchronić przed kompulsywnym objadaniem się, podjadaniem czy zajadaniem stresu.

Spalaj tłuszcz ćwicząc jogę i jednocześnie rzeźbiąc inne poszczególne ciała.

Zredukuj stres, który sprzyja odkładaniu się tłuszczu na brzuchu.

Przyspiesz metabolizm, żeby spalać tłuszcz przez cały dzień.

A teraz najważniejsze – dlaczego chcesz schudnąć?

Pierwszym krokiem do skutecznego odchudzania jest motywacja i samozaparcie w dążeniu do celu. Badania pokazują, że zmotywowane osoby odnoszą większe sukcesy w odchudzaniu, a ich efekty są trwalsze.

Zastanów się, jakie motywy kierują Tobą, żeby schudnąć. Mogą być różne... Może zbliża się termin ślubu i chcesz wszystkich oczarować suknią ślubną? Może chcesz atrakcyjniej wyglądać dla Twojej drugiej połowy? Może wydaje Ci się, że zrzucając kilka kilo łatwiej znajdziesz emergię do zajmowania się dzieckiem? Może chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i trochę wyrzeźbić sylwetkę, by pierwszy raz po ciąży założyć najmodniejszy w tym sezonie kombinezon?

Może masz jeszcze inny powód? Jeśli tak, to dobrze. Skup się na tym, co chcesz osiągnąć. To pomoże Ci dotrwać do celu.

Ćwiczenia nie muszą być nieprzyjemne

Nadwaga oraz otyłość dotyczą nie tylko dorosłych kobiet i mężczyzn, lecz także dzieci i młodzieży. Nadmierna masa ciała prowadzi do wielu problemów zdrowotnych m. in.,problemów ze stawami, zaburzeniem miesiączkowania, cukrzycą oraz odrzuceniem społecznym i zaburzeniami psychicznymi.

Nie lubisz ćwiczyć? Nie masz na to czasu? Nie jesteś zbyt sprawna?

Ćwiczenia wbrew pozorom mogą być przyjemne, nie muszą zabierać całego wolnego czasu i wcale nie musisz być sprawna, by zacząć. Powiedzmy sobie uczciwie: gdybyś była bardzo sprawna, to raczej nie planowałabyś odchudzania.

Zastanawiasz się, jaką formę aktywności fizycznej wybrać? Która drastycznie zwiększy Twoje dzienne spalanie kalorii, a nie obciąży portfela na zakup karnetów, sprzętu fitness i odpowiednich ubrań? W takim razie idealnym rozwiązaniem jest joga. Na całym świecie ćwiczą ją miliony ludzi. Odpowiednia dieta i ćwiczenia mogą być przyjemnością, jeśli się je odpowiednio połączy.

Z czym kojarzy Ci się joga? Pewnie z wychudzonymi hindusami robiącymi dziwne ćwiczenia. Jednak w dzisiejszych czasach w Europie i w USA, joga jest o wiele bardziej popularna niż w Indiach. Ale fakt - ludzie regularnie ćwiczący jogę są szczupli.

W jaki sposób joga pomaga schudnąć?

Joga jest jedną z najbardziej popularnych technik ćwiczeń uprawianych obecnie przez kobiety. Wiele z nich skarży się na nadwagę, ale ćwiczenia typowo aerobowe, dla wielu z nich są poza zasięgiem z różnych przyczyn, z reguły zdrowotnych. W tej sytuacji ratunkiem mogłaby być joga, ale czy rzeczywiście ćwicząc jogę można stracić na wadze?

Rozwija siłę woli

Sesje jogi rozwijają siłę woli. Utrzymując odpowiedni czas asany, pokonując kolejne ograniczenia ciała, rozwijasz siłę woli i samodyscyplinę. Przynosi to efekty w codziennym życiu. Jeśli wytrwasz w postanowieniu, aby codziennie poświęcić godzinę czasu na ćwiczenia, to na pewno wytrwasz również w przestrzeganiu diety.

Spala dodatkowe kalorie

Sesje jogi mogą być bardzo męczące i wymagające fizycznie. Różne odmiany jogi zawierają nawet kilka tysięcy ćwiczeń i ułożeń ciała, co daje nieograniczoną możliwość tworzenia sesji, które pomogą spalić duże ilości kalorii. To, w połączeniu z dietą, którą będziesz stosować sprawi, że zaczniesz spalać odłożone kalorie i chudnąć.

Przyśpiesza metabolizm

Ćwiczenie jogi codziennie powoduje, że organizm musi się regenerować. To sprawia, że ciało zużywa każdego dnia więcej kalorii na odbudowywanie mięśni i ścięgien po ćwiczeniach. Proces odbudowywania trwa cały czas po zakończeniu ćwiczeń, aż do końca następnego dnia. Codziennie wykonując sesję jogi, przyzwyczajasz ciało do systematycznej regeneracji i do podwyższonego tempa metabolizmu. To oczywiście przekłada się na większe zapotrzebowanie na kalorie. Szybciej zaczniesz zużywać odłożone zapasy. Aby ten efekt uzyskać, najlepiej ćwiczyć codziennie.

Redukuje stres

Joga zmniejsza ilość hormonu stresu i poprawia wrażliwość na insulinę, dając sygnał dla ciała, żeby spalać jedzenie jako paliwo, a nie odkładać w postaci tłuszczu. Pomaga też się wyciszyć, dzięki czemu zmniejsza się częstotliwość objadania kompulsywnego, spowodowanego stresem.

Joga jest bezpieczna nawet dla początkujących

Joga jest bezpieczna. Nie obciąża za mocno stawów i nie powoduje częstych kontuzji, jak np. bieganie, czy inne dyscypliny sportowe. Dlatego jogę mogą ćwiczyć również osoby, które nie są jeszcze zbyt sprawne.

 Mity o jodze

„Celem jogi nie jest odchudzanie, tylko równowaga psychofizyczna, a co za tym - idzie większa świadomość diety”.

Choć chudnięcie nie jest głównym zamierzeniem jogi, jest ona tak rozbudowanym systemem, ma tyle odmian i sposobów pracy z ciałem, że można dobrać takie ćwiczenia, aby przy okazji zrzucić zbędne kilogramy.

Zestaw ćwiczeń może być tak skonstruowany, aby zmuszał do pracy wszystkie mięśnie i wymagał bardzo dużo wysiłku.

Oczywiście joga rozwija też równowagę psychofizyczną, siłę woli i koncentrację, co jest bardzo ważnie, kiedy chcemy schudnąć. Dzięki temu z czasem coraz łatwiej zmieniać nawyki żywieniowe i pilnować diety. Jeśli bez problemów będziesz robić męczącą, godzinną sesję asan, to bez problemów wytrzymasz dyskomfort związany z utrzymaniem diety.

„W czasie ćwiczeń jogi spala się za mało kalorii, żeby schudnąć”

Nie ma takiego rodzaju ćwiczeń, które spowoduje, że w ciągu tygodnia zrzuci się 10 kg. Szczególnie, jeśli chce to zrobić osoba początkująca. To jest zwyczajnie niemożliwe. Efekty przychodzą z czasem.

Wiele osób mówi, że próbowało schudnąć z jogą, a chodziło na zajęcia raz albo dwa razy w tygodniu. Nie ma takiego rodzaju ćwiczeń, które po 3 godzinach tygodniowo pozwalają szybko schudnąć.

Dlatego jogę należy ćwiczyć codziennie. Jeśli chcesz skutecznie schudnąć, to musisz ćwiczyć codziennie lub przynajmniej 3 razy w tygodniu. Dzięki temu będziesz spalała kalorie.

To nie wszystko. Codzienna sesja jogi spowoduje, że Twój metabolizm przyśpieszy i będziesz spalać więcej kalorii. Dodatkowo, Twój organizm będzie się codziennie regenerował, więc będziesz spalać kolejne kalorie.

Po kilku tygodniach poczujesz różnicę. Twój organizm przyzwyczai się do tego, że musi zużywać energię na codzienną regenerację oraz regularne ćwiczenia. Dzięki temu zobaczysz, że zaczynasz spalać więcej kalorii i chudnąć.

Ćwicząc jogę możesz schudnąć, jeśli będziesz ćwiczyć systematycznie, a nie tylko raz w tygodniu.

W większości wypadków za zbędne kilogramy ponosi odpowiedzialność siedzący tryb życia. Joga, której celem jest praca nad rozciągnięciem i uelastycznieniem mięśni, może zaradzić temu problemowi. O ile aerobik wymaga dużej sprawności ruchowej, o tyle joga może być sportem uprawianym przez każdego, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Dodatkowo nie tylko wysmukla sylwetkę, ale też pozwala spalić zbędne kalorie i zapewnia równowagę duchową, której tak bardzo obecnie nam brakuje.

Kilka minut dziennie

Ćwiczenia z jogi są obecnie dostępne dla każdego. W każdej księgarni czy kiosku można kupić książkę lub film na temat jogi. Filmiki instruktażowe znajdziesz w internecie, niemniej warto ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora jogi. Ćwiczenia w domu lepiej rozpocząć nieco później.

Codzienne uprawianie hatha jogi przyczynia się do znacznego uelastycznienia ciała ćwiczącego. Kilka podstawowych ćwiczeń pokazanych jest na zdjęciach, aby przekonać Cię, że to nie takie trudne. Uprawianie jogi stało się tak powszechne, że decyzja, czy poświęcisz tych kilka chwil na ćwiczenia, czy też nie, należy już tylko od Ciebie.

Dieta jogina

Samo regularne ćwiczenie jogi jest z pewnością niezwykle wydajne i na pewno przynosi korzyści pod postacią zrzuconych kilogramów. Należy jednak pamiętać o tym, że ćwiczenia to jedno, a dieta to drugie. Chcąc schudnąć, trzeba również dokładnie przyjrzeć się swojemu jedzeniu i ewentualnie zrezygnować z niektórych przysmaków. Jeżeli ktoś ma bardzo silną wolę, może sięgnąć po rady joginów i zastosować w swoim życiu ich dietę, tzw. dietę satwiczną, która opiera się na spożywaniu wyłącznie świeżego jedzenia wegetariańskiego. Jednak dla wielu ludzi jest to niestety poza zasięgiem, czy to z powodu zdrowia, czy też upodobań żywieniowych. Mimo to, warto od czasu do czasu zastosować się do rad joginów, chociażby po to, by oczyścić własny organizm ze zbędnych i szkodliwych składników. Stosowanie raz na jakiś czas diety satwicznej, pomaga również w przestawieniu organizmu  na spożywanie posiłków w mniejszych ilościach. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że wymaga to silnej woli samego odchudzającego.

 

Od eksperta:

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, powinnaś przede wszystkim zgłosić się do dietetyka. Tylko lekarz jest w stanie prawidłowo dobrać dietę i aktywność tak, by można było tracić na wadze w zdrowy i bezpieczny sposób. Wizyta u doświadczonego instruktora jogi jest kolejnym krokiem i najlepszym rozwiązaniem dla osoby odchudzającej się i właśnie o tym powinnaś przede wszystkim pamiętać.

 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >