Nordic walking – idealny dla kobiet w ciąży

Kiedy brzuszek się zaokrągla, a przyszłej mamie zależy na utrzymaniu zgrabnej figury, dobrej kondycji i samopoczucia, z pomocą nadciąga nordic walking. Jest on wprost wymarzony dla kobiet w ciąży!

Wiele kobiet w czasie ciąży rezygnuje z aktywności fizycznej bojąc się o swoje maleństwo. Nic bardziej błędnego. Nie należy całkowicie rezygnować z ćwiczeń, a wybrać te, które są mało forsowne i niosą ze sobą dużo przyjemności.

Co może być przyjemniejszego niż spacerowanie po parku, lesie, po plaży? Na pewno w Twojej okolicy jest miejsce, w którym będziesz mogła się zrelaksować, odpocząć, poobcować z przyrodą. Zobaczysz, że regularne spacery dadzą Ci wiele przyjemności, dobre samopoczucie i zastrzyk energii! A najwspanialsze jest to, że po prostu spacerując wzmocnisz mięśnie całego ciała, w tym także mięśnie brzucha i łatwiej będzie Ci poradzić sobie z czekającym Cię zadaniem.

Aby być spokojną, przed rozpoczęciem marszy zapytaj o zgodę swojego ginekologa, zwłaszcza jeśli masz problemy z nadciśnieniem, cukrem lub lekkim krwawieniem albo cierpisz na jakąś chorobę. Jeśli lekarz Ci pozwoli, śmiało korzystaj z przyjemności, jakie niesie ze sobą nordic walking.

Poniższa tabelka pokazuje, dlaczego nordic walkig jest idealny dla kobiet w ciąży:

kobieta w ciąży

nordic walking

W czasie ciąży bardzo niebezpieczne jest stracenie równowagi i upadek. Dlatego w tym okresie unika się ćwiczeń tzw. podwyższonego ryzyka, takich jak skoki, biegi, jazda na rowerze.Kije w czasie marszu dają dodatkowe narzędzie do utrzymywania równowagi. Maszerujemy bowiem "na czterech łapach", zamiast na dwóch nogach. W ten sposób zwiększamy stabilność ciała i zmniejszamy ryzyko upadku.
W czasie ciąży trzeba bardzo uważać na stawy kolanowe. Nie wolno wykonywać ćwiczeń mocno obciążających kolana. Miednica przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat. Powoduje to rozluźnienie wszystkich stawów w organizmie. W czasie marszu nordic walking odpychamy się kijami od podłoża. Kije stają się przedłużeniem rąk, co powoduje, że ciężar ciała maszerującego rozkłada się na nogi i ręce. W ten sposób odciążamy stawy kolanowe.
W czasie ciąży sylwetka kobiety się zmienia. Piersi się powiększają, brzuszek zaokrągla. To powoduje, że środek ciężkości kobiety się przesuwa. Barki pod ciężarem biustu pochylają się do przodu. Miednica ustawia się w przodopochyleniu, a lordoza odcinka lędźwiowego się zwiększa. Zmiany te powodują bóle pleców, zwłaszcza lędźwi oraz pieczenie między łopatkami.Marsz nordic walking ma taką przewagę nad zwykłym marszem i bieganiem, że w czasie jego trwania pracują również górne partie mięśniowe. Dzięki temu wzmacniają się mięśnie grzbietu, obręczy barkowej i pleców. Sylwetka prostuje się, a bóle w plecach się zmniejszają. Ważne jest, by w czasie marszu pilnować właściwego ustawienia miednicy, aby zmniejszyć ból w odcinku lędźwiowym.
Kobiety w ciąży potrzebują silnych mięśni brzucha, ale nie mogą wykonywać intensywnych ćwiczeń na brzuch. Jeśli w czasie marszu stosuje się prawidłową technikę, z zachowaną rotacją ciała, to z każdym krokiem wzmacniają się mięśnie brzucha. Dzięki temu kobietom regularnie uprawiającym nordic walking w czasie ciąży łatwiej jest urodzić dziecko. Silne mięśnie brzucha pozwalają też odciążyć kręgosłup.
W czasie ciąży zwiększa się ryzyko pojawienia się żylaków. Regularne spacery to najlepszy sposób na poprawę krążenia i przeciwdziałanie żylakom.
Każda młoda mama marzy, by po porodzie jak najszybciej wrócić do formy, by mieć siłę zająć się maleństwem oraz by jak najszybciej wrócić do figury sprzed ciąży.

W czasie marszu nordic walking wzmacnia się całe ciało, wspaniale poprawia się kondycja i spala się o 40% więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru. Dzięki regularnemu maszerowaniu w czasie ciąży i po odpoczynku po porodzie, można szybko powrócić do formy.

Jak widać w powyższej tabelce, nordic walking jest odpowiedzią na wiele potrzeb kobiety w ciąży. Dlatego, jeśli tylko lekarz Ci pozwoli, wypróbuj tę aktywność fizyczną. Najlepiej, żebyś na początku skorzystała z porady instruktora, który nauczy Cię prawidłowej techniki marszu. Jej znajomość jest niezbędna do tego, by marsz był bezpieczny i dawał opisane wyżej efekty. Dobrym pomysłem jest maszerowanie z partnerem, koleżanką albo dołączenie do zorganizowanej grupy. W towarzystwie jest i bezpiecznie, i weselej!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: kobieta, sport