Rozgrzewaj się!

Choć często uważana jest za niepotrzebną, rozgrzewka stanowi najważniejszą część każdego treningu. Wiedzą o tym tancerze, bokserzy, piłkarze i narciarze, którzy zawsze zaczynają od niej codzienne swoje treningi. Niestety, często osoby rozpoczynające przygodę ze sportem, pomijają rozgrzewkę myśląc, że to strata czasu. Nic bardziej mylnego! Dlaczego więc powinniśmy się rozgrzewać?

Rozgrzewka przygotowuje nasze ciało do wysiłku i minimalizuje prawdopodobieństwo doznania kontuzji podczas ćwiczeń. Jeśli nie będziesz jej pomijać, twoje osiągnięcia podczas treningu będą większe. Rozgrzewając się powinniśmy pamiętać o ćwiczeniach podnoszących tętno, zwiększających ruch we wszystkich stawach oraz o ćwiczeniach rozciągających.   Rozgrzewka sprawia, że rośnie temperatura ciała, co pomaga przygotować mięsień do pracy i zwiększa jego elastyczność. Poprawia się lepkość oraz poziom nawodnienia mieśni, cozwiększa zakres ich ruchu powodując, że w trakcie nagłej zmiany pozycji, szybszego ruchu czy upadku, mięsień posiada dodatkowy margines mobilności, zanim może pojawić się uraz. Przykładowo, jeśli właśnie rozgrzewasz się przed treningiem siatkówki, twoje mięśnie strzałkowe (zlokalizowane w podudziu i odpowiadające za ruch stopą), mogą rozciągnąć się do 4 cm. Jeżeli podczas wyskoku źle postawisz nogę, a skręt przekroczy 4 cm, nastąpi zwichnięcie stawu skokowego. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym podczas rozgrzewki, możesz zwiększyć ruchomość w tym stawie i mięśnie strzałkowe rozciągną się do 6 cm. Masz dzięki temu 2 cm marginesu, co może spowodować, że zamiast ciężkiego urazu będziesz odczuwać jedynie lekki ból przez parę minut. Warto prawda?

Dzięki rozgrzewce przygotowujemy do pracy nie tylko nasze mięśnie, ale także układ krwionośny i oddechowy. Najlepiej nadaje się do tego trucht, rozciągania oraz kilkuminutowe, nieobciążające ćwiczenia, przygotowujące mięśnie do większych obciążeń.

Krótko mówiąc: bez rozgrzewki "ani rusz"!

Jeśli chcesz, aby treningi sprawiały ci przyjemność, nie możesz pomijać rozgrzewki, bowiem jej brak szybko doprowadzi cię do kontuzji, a to na długie tygodnie wykluczy cię ze sportu. Nie warto!

Potrzebujesz pomysłu na domową rozgrzewkę? Zapraszam do wspólnego treningu :)

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >